Ustalenie ojcostwa bez badania DNA
 

Ustalenie ojcostwa bez badania DNA

ustalenie ojcostwa bez badania DNA, ustalenie ojcostwa bez badań DNA

Czy możliwe jest ustalenie ojcostwa bez badania DNA? W pierwszej chwili można pomyśleć, że tak. Jednak prawda jest zupełnie inna! Najpewniejszą metodą na sprawdzenie pokrewieństwa między dzieckiem a domniemanym ojcem jest test DNA. Ani porównywanie wyglądu fizycznego dziecka i mężczyzny, ani badania krwi, nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do biologicznego pokrewieństwa. Sprawdź, dlaczego ustalenie ojcostwa bez badań DNA nie jest wiarygodne.

Tego dowiesz się z artykułu:

Ustalenie ojcostwa bez badania DNA a badania krwi

Czy można ustalić ojcostwo bez badań DNA?

Dlaczego ustalenie ojcostwa bez badań DNA jest niewiarygodne?

Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa bez badania DNA a badania krwi

Obecnie za jedyną pewną metodę ustalenia ojcostwa uznaje się badania genetyczne 🧬. Jednak kilkadziesiąt lat temu dominowała metoda serologiczna, oparta na analizie grup krwi 🩸. Jej skuteczność nie dorównywała współczesnym testom genetycznym, przez które została całkowicie wyparta [1].

Dlaczego ustalenie ojcostwa bez badania DNA nie jest możliwe? Mimo że grupę krwi dziedziczymy po rodzicach, to w odróżnieniu od DNA, nie jest to indywidualna cecha każdego człowieka [1]. Istnieją 4 grupy krwi A, B, AB i 0, więc miliony ludzi na świecie mają identyczną grupę krwi. Ponadto przy niektórych kombinacjach, dziecko może mieć jedną ze wszystkich grup. Nie ma więc możliwości, by potwierdzić w ten sposób ojcostwo [2]. Metoda ta pozwala jedynie na wstępne wykluczenie pokrewieństwa 📊 między badanymi osobami [1].

Czy można ustalić ojcostwo bez badań DNA?

Po dziś dzień istnieje przekonanie, że tak archaiczne metody, jak drzewo genealogiczne czy porównywanie wyglądu fizycznego dziecka i domniemanego ojca, potwierdzą lub wykluczą pokrewieństwo ⛔.

Jednak czy można ustalić ojcostwo bez badań DNA? Życiowe historie bywają tak zawiłe i skrywane przez pokolenia, że mogą nie być uwzględnione na rodzinnym drzewie genealogicznym. Najpierw więc należałoby wykonać badanie drzewa genealogicznego, by mieć pewność, że wszystkie relacje są na nim prawidłowo oznaczone [3].

Z kolei czy można ustalić ojcostwo bez badań DNA a na podstawie cech fizycznych? Do tej pory słyszy się opinie, że jeśli nie ma fizycznego podobieństwa między dzieckiem a ojcem, to osoby te nie mogą być ze sobą spokrewnione. Stwierdzenie to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością ⚠! Brak podobieństwa wcale nie musi wskazywać na brak pokrewieństwa. Dziedziczenie jest procesem bardzo złożonym, w którym zasadniczą rolę ogrywają geny dominujące i recesywne, otrzymywane nie tylko od rodziców, ale i dalszych przodków. Dlatego jedynym sposobem, by potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo jest wykonanie badania DNA 🔬 [4].

Dlaczego ustalenie ojcostwa bez badań DNA jest niewiarygodne?

Ustalenie ojcostwa bez badań DNA oparte jest na przypuszczeniach i domysłach, a nie konkretnych dowodach. Jedynie badania ojcostwa na podstawie 24 lub 34 markerów DNA są wiarygodną metodą ustalenia pokrewieństwa. Testy na ojcostwo wykorzystują profile genetyczne 🧬 badanych osób, które są unikalne dla każdego człowieka, dziedziczone w połowie po matce i ojcu oraz niezmienne przez całe życie. Ich ustalenie i późniejsze porównanie umożliwia jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Testy te można wykonać już w ciąży 🤰 lub po narodzinach dziecka 🤱. Z uwagi na wiarygodność wyniku, badania DNA wykorzystywane są w sądownictwie 🧑‍⚖ [2].

Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo?

Skoro ustalenie ojcostwa bez badania DNA nie jest pewne, jedyne rozsądne rozwiązanie to wykonanie prostego i szybkiego testu na ojcostwo. Jednoznaczny wynik badania może wpłynąć na życie wielu osób. Przede wszystkim świadomość, kto jest matką 🙎‍♀️ i ojcem 🙎‍♂️, to podstawa dla młodego człowieka, by mógł dobrze funkcjonować w otaczającej go rzeczywistości [5].

Ustalenie ojcostwa pozytywnie wpływa na budowanie relacji między rodzicami, opartej na wzajemnym szacunku. To z kolei pozwala na harmonijny rozwój emocjonalny i społeczny dziecka 👶. Pozytywny wynik testu na ojcostwo dla kobiety oznacza odzyskanie spokoju i poczucia bezpieczeństwa, z kolei mężczyźnie pomaga lepiej przygotować się do roli ojca ✅ [5].

Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do biologicznego ojcostwa, wykonanie testu DNA rozwieje Twoje wątpliwości i dręczące myśli. Wyniki potwierdzający pokrewieństwo z dzieckiem pozwoli unormować nie tylko sytuację emocjonalną, ale również prawną całej rodziny.

Raz wykonane badanie daje pewność na całe życie. Biorąc pod uwagę, że cena testu nie jest wygórowana 💰, warto podjąć decyzję o jego realizacji, by pozbyć się nurtujących pytań.

Źródła:

  1. https://www.ustalojcostwo.pl/ustalenie-ojcostwa-na-podstawie-grup-krwi/
  2. https://testynaojcostwo.pl/grupa-krwi-rh-a-ojcostwo/
  3. https://centrumdna.pl/porady/genetyczne-drzewo-genealogiczne/
  4. https://testynaojcostwo.pl/moj-syn-nie-jest-do-mnie-podobny/
  5. https://centrumdna.pl/porady/dlaczego-warto-ustalic-ojcostwo/

To również może Cię zainteresować: Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA