Czy testy na ojcostwo są obowiązkowe?
 

Czy testy na ojcostwo są obowiązkowe?

obowiązkowe testy na ojcostwo, obowiązkowy test na ojcostwo, czy testy na ojcostwo są obowiązkowe

Obowiązkowe testy na ojcostwo to temat, który wraca jak bumerang. Wielu mężczyzn uważa, że zaraz po porodzie badanie DNA powinno być wykonywane każdemu dziecku. Miałoby to zmniejszyć liczbę dramatów w przyszłości czy niesłusznie płaconych alimentów.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy testy na ojcostwo są obowiązkowe?

Obecnie w Polsce testy DNA na ojcostwo nie są obowiązkowe. Nie są jednym z podstawowych badań  wykonywanych zaraz po narodzinach. Nie są więc wykonywane każdemu dziecku po porodzie.

Tak naprawdę test na ojcostwo może zlecić dowolna osoba, która tylko ma wątpliwości co do ojcostwa. Wystarczy zebrać próbki, wypełnić formularz i zlecić badanie w laboratorium.

Obowiązkowe testy na ojcostwo w sądzie

Zdarza się, że podczas rozprawy w sądzie sędzia zleca wykonanie badań DNA na ojcostwo. Czy stawienie się na takim badaniu jest obowiązkowe? Nie. Tak naprawdę nie ma obowiązku pojawienia się na takim badaniu.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że sąd odbierze takie zachowanie jednoznacznie i wyciągnie wnioski na jego podstawie. Uchylanie się od wykonania badania na ojcostwo może świadczyć bowiem o tym, że dana osoba ma coś do ukrycia.

Czy można zmusić do testu na ojcostwo?

Do testu na ojcostwo nie można zmusić. Ani sąd, ani laboratorium nie może wymusić na danej osobie wykonania badania. Z tego względu, że badania można zrobić jednak anonimowo – czyli bez danych osobowych badanych osób – badana osoba nie musi stawiać się np. w przychodni.

Wystarczy pobrać próbki, mogą to być również próbki dyskretne. Nadają się np. niedopałek papierosa, maszynka do golenia, kubek, puszka, sztućce, smoczek i wiele innych materiałów.

Czy testy na ojcostwo powinny być obowiązkowe?

To pytanie, na które każdy z nas musi odpowiedzieć samemu. Zwolennicy tego rozwiązania argumentują, że dzięki temu zniknąłby przede wszystkim problem z niesłusznie płaconymi alimentami.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA