Czy wiesz, że badanie DNA można wykonać na podstawie bardzo wielu różnych próbek, m.in. włosów, szczoteczki do zębów, szklanki, sztućców, niedopałka papierosa, gumy do żucia, chusteczki z katarem oraz wielu innych? Takie testy są dziś w pełni dostępne. Można je zrobić w każdym większym mieście w Polsce lub wysyłkowo, co daje całkowitą anonimowość.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie próbki są najlepsze do badania DNA?
- Jaka jest pewność wyniku ?
- Jak wybrać laboratorium i nie dać się naciągnąć na zbędne koszty?
- Gdzie znajdziesz bezpłatne konsultacje online?
Jakie próbki są najlepsze do badania DNA?
Tak naprawdę do badania DNA może zostać wykorzystana każda próbka zawierająca chociażby śladowe ilości materiału genetycznego danej osoby. Jeśli laboratorium posiada specjalistów z zakresu kryminalistyki, zwykle nie ma najmniejszego problemu, aby wykonać test genetyczny nawet na podstawie fragmentu ugryzionego ciastka.
Śladowe ilości DNA znajdują się praktycznie na każdym przedmiocie, który miał styczność z daną osobą. Dlatego do badania możesz wykorzystać m.in.:
- chusteczkę z wydzieliną z nosa
- włosy wyrwane z cebulkami
- sztućce, szklanki, kubki itp. używane przez daną osobę
- butelkę, puszkę, z której piła dana osoba
- podpaskę, tampon
- nadmuchany balonik
- szczoteczkę do zębów
- smoczek, kubek niekapek
- butelkę do karmienia niemowląt
- patyczki kosmetyczne z woskowiną uszną
- zużytą prezerwatywę
- gryzak
- plaster z plamą krwi
- chrupek kukurydziany, który jadło dziecko
- oraz wiele innych próbek…
Po co w ogóle badać takie próbki?
Czasem jest to konieczne, aby ustalić tożsamość danej osoby. Zdarza się też, że rodzice chcą wykonać badanie na ojcostwo, ale nie chcą mówić o tym dziecku, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na jego samoocenę i poczucie tożsamości.
Jest to o tyle istotne, że – jak pokazują dane laboratoriów genetycznych – większość wyników dotyczących ustalenia ojcostwa wskazuje na potwierdzenie pokrewieństwa pomiędzy badanym ojcem a dzieckiem.
Wbrew pozorom ojcowie nierzadko wykonują takie badanie nie po to, aby wyrzec się dziecka, ale dlatego, że chcą potwierdzić, że to faktycznie „ich krew”. Z różnych przyczyn pojawiły się u nich wątpliwości, które nie pozwalają odzyskać spokoju. Takie potwierdzenie ojcostwa w tym wypadku jest niezwykle ważne.
Jak wskazują psychologowie, często pozwala na odbudowanie emocjonalnej więzi pomiędzy ojcem a dzieckiem.
Jaka jest pewność wyniku takiego badania?
Pewność wyniku jest dokładnie taka sama, jak w przypadku standardowego testu genetycznego. Innymi słowy – to badanie wyklucza ojcostwo ze 100% pewnością lub potwierdza je z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Badania DNA są najpewniejszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.
Warto jednak dopytać laboratorium o kilka kwestii:
1. Liczba badanych markerów DNA – najlepiej, aby były to 34 markery DNA, bo to daje największą pewność wyniku. Badanie na 34 markerach DNA jest szczególnie istotne, jeśli badany jest tylko ojciec i dziecko (bez matki).
2. Możliwość dołączenia kilku próbek do badania – czasem zdarza się, że jedna próbka jest niewystarczająca, ponieważ znajdujące się na niej DNA zostało zniszczone, np. przez promienie słoneczne. Dlatego dobrze dołączyć do badania przynajmniej kilka próbek.
3. Gwarancja na każdą próbkę – to bardzo istotne z punktu widzenia kosztów. Czasem takie nietypowe próbki są badane w ramach standardowej ceny badania DNA, a czasem obowiązuje w tym wypadku dopłata.
4. Różnorodność badanych próbek – są laboratoria, które badają tylko kilka rodzajów próbek. Nie ma w tym nic złego, jednak najczęściej świadczy to o tym, że laboratorium nie ma dużego doświadczenia w tym zakresie. Laboratoria, które faktycznie specjalizują się w kryminalistyce, mają zwykle bardzo szeroki wachlarz możliwych do badania próbek. Warto zwrócić na to uwagę, bo im większe doświadczenie laboratorium, tym większa pewność, że badanie nie będzie musiało być powtarzane ze względu na słabą jakość DNA.
5. Certyfikaty i akredytacja – przy wyborze laboratorium warto wziąć pod uwagę to, czy posiada ono odpowiednie certyfikaty (GEDNAP, ISFG) oraz akredytację. Badanie ojcostwa to prawdopodobnie najważniejsze badanie, jakie wykonasz w swoim życiu, dlatego musisz wiedzieć, że uzyskany wynik jest pewny. Zawsze proś więc o pokazanie aktualnych certyfikatów (Uwaga! Wpis do KIDL nie jest certyfikatem jakości!).
6. Profile genetyczne na wyniku – profile genetyczne umieszczone na wyniku DNA stanowią potwierdzenie tego, że taka analiza w ogóle została dokonana. Możesz je również wykorzystać w przyszłości, np. jeśli chciałbyś kiedyś zbadać kolejne dziecko lub innego członka rodziny, nie musisz powtarzać swojego badania. Przed zdecydowaniem się na test warto poprosić laboratorium o przesłanie przykładowego wyniku badania.
7. Opinie i referencje – to bardzo ważne, aby laboratorium posiadało pozytywne opinie i referencje.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat testów na ojcostwo? Masz dodatkowe pytania? Zadaj je ekspertom na anonimowym czacie.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!