Porównując materiał genetyczny (DNA) dziecka z materiałem genetycznym potencjalnego ojca, można uzyskać wiarygodną informację na temat biologicznego ojcostwa. Jest to jedyny pewny sposób na sprawdzenie, czy konkretny mężczyzna jest ojcem konkretnego dziecka. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto sięgnąć po badania ojcostwa.
Badania ojcostwa – badanie na ojcostwo dostępne także w ciąży
Taki test DNA na ojcostwo można wykonać z krwi matki (już od 8. tygodnia ciąży) lub z pobranego w trakcie badań w ciąży płynu owodniowego. Badania ojcostwa w ciąży z krwi są rozwiązaniem bardzo wygodnym, bo próbkę pobiera się jak do zwykłej morfologii. W krwiobiegu matki pływa bowiem wolne DNA dziecka. Może ono zostać z niego wyizolowane, a następnie porównane z DNA rodziców (w przypadku potencjalnego ojca materiał genetyczny pochodzi z wymazu z policzka).
Przy bardziej zaawansowanej ciąży, tj. takiej, która osiągnęła 15. tydzień, badania ojcostwa można też przeprowadzić na podstawie płynu owodniowego. Pobiera się go od matki w trakcie amniopunkcji. Wówczas rodzice otrzymują dwie informacje – pierwszą na temat ojcostwa i drugą na temat stanu zdrowia dziecka (dowiadują się, czy jest obciążone którąś z najczęstszych wad genetycznych). Badanie na ojcostwo da się oczywiście również wykonać po narodzinach dziecka. Test DNA na ojcostwo jest w 100% bezpieczny i bezbolesny, w związku z czym pierwszą próbkę można pobrać już od 2-dniowego noworodka.
Polecamy artykuł: Dzięki prostemu badaniu odzyskałam spokój w ciąży
Badanie na ojcostwo – istnieją badania ojcostwa prywatne i z procedurą sądową
Test na ojcostwo w ciąży jest zawsze testem prywatnym, tzn. wykonywanym dla własnej wiedzy. Natomiast badania ojcostwa po narodzinach dziecka mogą być albo prywatne, albo sądowe. Prywatne badanie na ojcostwo da się zrealizować anonimowo. Co więcej, próbkę od narodzonego już dziecka można pobrać w samodzielnie domu za pomocą wymazówek zakupionych w zestawie. Przy sądowym teście na ojcostwo weryfikuje się z kolei tożsamość badanych, a próbki sporządza w obecności świadków w placówce medycznej. Obowiązkowo musi w nim też uczestniczyć matka dziecka (czego nie wymaga test prywatny). Wynik sądowego badania ojcostwa traktowany jest przez sąd jako pełnowartościowy dowód w sprawie, np. o ustalenie ojcostwa.
Badania ojcostwa – do badania na ojcostwo wykorzystuje się dowolne próbki
Nie ma znaczenia, jaki rodzaj próbki przekażemy do analizy. Sprawdzane w trakcie badania na ojcostwo fragmenty DNA zostały nadane dziecku już w momencie, w którym zostało poczęte i nie ulegają zmianie. Są też takie same we wszystkich komórkach jego ciała. Dlatego badania ojcostwa wykonuje się z bardzo wielu różnych próbek, np. z wymazu z policzka, plam krwi, fragmentów naskórka, woskowiny usznej na patyczku, a nawet szczoteczki do zębów czy szklanki.
Dowiedz się więcej: Testy DNA na ojcostwo – które próbki wybrać do analizy genetycznej?
Badania na ojcostwo pomagają odzyskać spokój i kontrolę nad własnym życiem
Badania na ojcostwo dają nam pewność, której nie zagwarantuje żadne inne badanie. Dzięki temu możemy lepiej zaplanować przyszłość całej rodziny i dać dziecku szansę dorastania w szczęśliwej, stabilnej rodzinie. Pewność w kwestii ojcostwa jest ważna dla jego późniejszego rozwoju. Nieznajomość własnej tożsamości może być u malucha powodem ogromnego stresu, który odbije się na jego dalszym życiu.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!