Potwierdzenie ojcostwa – na czym polega?

potwierdzenie ojcostwa na czym polega, na czym polega potwierdzenie ojcostwa

W pewny sposób potwierdzić ojcostwo może tylko test genetyczny. Rezultat badania DNA jednoznacznie mówi bowiem o tym, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Sprawdzenie ojcostwa na podstawie testu DNA może nastąpić jeszcze w ciąży (prywatnie) albo po urodzeniu dziecka (prywatnie lub do celów sądowych).

Potwierdzenie ojcostwa – test DNA gwarantuje pewny wynik

Jeśli wykonuje się badanie DNA na ojcostwo, które analizuje 24 lub najlepiej 34 markery DNA, rezultat zawsze pewnie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo. Jednoznaczny rezultat jest możliwy nawet wtedy, gdy w teście biorą udział tylko mężczyzna i dziecko.

Sprawdzenie ojcostwa testem DNA polega na pobraniu materiału genetycznego od badanych (wymazy z policzka, używana szczoteczka do zębów, używana maszynka do golenia etc.), ustaleniu ich profili genetycznych, a później ich porównaniu. Każdy człowiek ma swój unikalny profil DNA, który dziedziczy po rodzicach. Co więcej, analizowane w teście fragmenty nie zmieniają się przez całe życie.

Sprawdzenie ojcostwa – rodzaje badań na ojcostwo

Pewne potwierdzenie ojcostwa jest możliwe jeszcze zanim dziecko się urodzi, ponieważ profil genetyczny zostaje ustalony w życiu płodowym. W ciąży próbki od dziecka to wyizolowane DNA z krwi matki albo płyn owodniowy. Wykonując test na ojcostwo po urodzeniu dziecka można zdecydować się na test prywatny albo do celów sądowych. Ten pierwszy może być realizowany anonimowo, próbki do niego są dowolne i można pobrać je w domu.

Sądowy test na ojcostwo wymaga wykorzystania procedury formalnej, która obejmuje m.in. pobranie próbek w placówce w obecności świadków i dołączenie ekspertyzy biegłego sądowego do wyniku. Rezultat testu do celów sądowych jest najpewniejszym dowodem dla sądu i można wykonać go również bez jego skierowania.

Potwierdzenie ojcostwa – w jaki sposób ustalić ojcostwo?

Zgodnie z polskim prawem, prawnym ojcem dziecka można być na 3 sposoby: domniemanie ojcostwa, uznanie ojcostwa i sądowe ustalenie ojcostwa. Jeśli dziecko urodzi się w małżeństwie lub do 300 dni od jego ustania bądź unieważnienia, za prawnego ojca dziecka uznaje się zawsze męża/byłego męża matki.

Za uznanie ojcostwa uważa się dobrowolne zaświadczenie mężczyzny, że jest ojcem dziecka (zwykle złożone w Urzędzie Stanu Cywilnego), które potwierdza matka. Prawne ojcostwo może być ustalone także w sądzie po wniesieniu pozwu i przedstawieniu dowodów.


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA