W jaki sposób uznać ojcostwo?
 

W jaki sposób uznać ojcostwo?

Oficjalne uznanie ojcostwa pozwala uniknąć wielu formalności czy nie do końca przyjemnych sytuacji – zgodnie z prawem takie dziecko posiada ojca, który jest znany i posiada prawa rodzicielskie na równi z matką. Nie zawsze ojcostwo jest pewne, zdarza się, że mężczyzna może się go wyprzeć. Nie oznacza to jednak, że matka musi pogodzić się z tą decyzją.

Uznanie ojcostwa – co należy zrobić?
Uznanie ojcostwa – przed urodzeniem dziecka?
Uznanie ojcostwa – jak zgłosić ojca dziecka?
Uznanie ojcostwa – czy trzeba wykonać badanie na ojcostwo?

Uznanie ojcostwa – co należy zrobić?

Uznanie ojcostwa w przypadku związku małżeńskiego jest automatyczne – małżonek jest uznawany za ojca nawet wówczas, kiedy tak naprawdę nie jest biologicznym ojcem. Jeśli para trwa w małżeństwie to dziecka nie trzeba w żaden sposób uznawać. Konieczność uznania istnieje wówczas, kiedy rodzice dziecka są w związku nieformalnym i co ważne, jeśli matka dziecka nie trwa w związku małżeńskim z innym mężczyzną.

Uznanie ojcostwa – przed urodzeniem dziecka?

Możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem w przypadku pary w związku nieformalnym. Wówczas rodzice dziecka powinni zgłosić się do USC, wypełnić tam wniosek o uznanie ojcostwa. Wspólnie oświadczają, iż mężczyzna jest ojcem poczętego dziecka, określają również jak będzie brzmiało nazwisko dziecka po narodzinach. Rodzice potrzebują do tego celu dowodu osobistego, a kobieta musi posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę (nawet wówczas, kiedy jest ona widoczna).

Uznanie ojcostwa – jak zgłosić ojca dziecka?

Ojca dziecka nie można zgłosić samodzielnie – jeśli mężczyzna nie jest małżonkiem to musi osobiście wraz z matką dziecka zgłosić się do USC już po narodzinach lub jeszcze przed porodem, na dowolnym etapie ciąży. Wspólne oświadczenie o ojcostwie przyjęte przez urzędnika jest równoznaczne z oficjalnym potwierdzeniem ojcostwa. Niestety, nie ma możliwości uznania ojcostwa dziecka, jeśli jego matka trwa w małżeńskie z innym mężczyzną lub od jej rozwodu nie minęło 300 dni – wcześniej należy przeprowadzić zaprzeczenie ojcostwa.

Uznanie ojcostwa – czy trzeba wykonać badanie na ojcostwo?

Badania na ojcostwo są wymagane wówczas, kiedy przed sądem toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Jeśli brakuje wystarczających dowodów do wydania wyroku, sąd może zlecić wykonanie badań DNA, które muszą odbywać się przy zachowaniu określonej procedury.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA