W jaki sposób uznać ojcostwo przed porodem?
 

W jaki sposób uznać ojcostwo przed porodem?

Dzięki możliwościom jakie daje nowoczesna technika ojcostwo możemy ustalić już na wczesnym etapie ciąży. Daje to spokój i pewność rodzicom oraz pozwala na załatwienie szeregu prawnych spraw. Już teraz dowiedz się na czym polega ustalenie ojcostwa przed porodem.

Uznanie ojcostwa przed porodem – jak przebiega badanie?
Czym skutkuje uznanie ojcostwa przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy można pić i jeść przed badaniem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – ile kosztuje?

Uznanie ojcostwa przed porodem – jak przebiega badanie?

Do uznania ojcostwa przed porodem dziecka można wykorzystać dwie metody badań. Jedna z nich to pobranie krwi matki i wymazu z policzka od ojca. Badanie to można wykonać już od 8. tygodnia ciąży, bowiem na tym etapie w ilość płodowego dna osiąga poziom, który pozwala pewnie ustalić ojcostwo. Drugi sposób badania to pobranie przez lekarza płynu owodniowego i wydzielenie z niego DNA. Następnie rodzice oddają dowolne próbki np. wymaz z policzka i z nich oddzielane jest DNA rodziców. Na jego podstawie ustalane są profile genetyczne, zostają ze sobą porównane co daje nam ostateczny wynik. Badanie to można wykonać od 15. tygodnia ciąży

Czym skutkuje uznanie ojcostwa przed porodem?

Poprzez uznanie ojcostwa otwiera się szereg możliwości, jakie może podejmować ojciec dziecka. Przede wszystkim ojciec może być informowany o stanie zdrowia dziecka i decydować o wykonywanych zabiegach. W przypadku, gdy matka musi pozostać w szpitalu przez dłuższy czas po narodzinach dziecka ojciec bez problemu może zabrać noworodka do domu. Jeśli chodzi o aspekty urzędowe po uznaniu ojcostwa dziecko może automatycznie otrzymać nazwisko ojca.

Uznanie ojcostwa przed porodem – czy można pić i jeść przed badaniem?

Do testu na ojcostwo nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie trzeba być na czczo, lecz wskazane jest, aby na godzinę przed badaniem nie przyjmować żadnych pokarmów. Oczywiście dotyczy to sytuacji w której do ustalenia DNA pobierany jest wymaz z jamy ustnej. Zaleca się taką przerwę, aby resztki zalegającego w ustach pokarmu nie przeszkodziły w uzyskaniu pełnego wyniku.

Uznanie ojcostwa przed porodem – ile kosztuje?

Różnica w cenach między placówkami wykonującymi test może być spora. Mają na nią wpływ takie rzeczy jak wyszkolenie kadry, rodzaje badanych próbek, jakość stosowanych przy badaniu produktów i odczynników. Pamiętaj o tym, że nie wykonujesz takiego badania na ojcostwo codziennie i jeśli zależy Ci na pewnym i rzetelnym wyniku testu na ojcostwo, to warto zainwestować w nieco droższe, lecz skutecznie przeprowadzone badanie DNA.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA