Uznanie ojcostwa – z czym się wiąże i co warto wiedzieć?

Uznanie ojcostwa to poważna decyzja. Przed jej podjęciem ważna jest absolutna pewność, co do bycia ojcem dziecka. Dzięki uznaniu ojcostwa, ojciec dziecka staje się jego pełnoprawnym rodzicem. Mężczyzna przejmuje pełną odpowiedzialność za dziecko. Dodatkowo ojciec może decydować o nazwisku dziecka, ma także obowiązek alimentacyjny.

Uznanie ojcostwa – na czym polega?
Uznanie ojcostwa – czy warto zrobić badanie?
Uznanie ojcostwa – ile się czeka na wynik?
Uznanie ojcostwa – czego nie powinieneś robić przed badaniem? 

Uznanie ojcostwa – na czym polega?

Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna oświadcza przed kierownikiem urzędu cywilnego lub sądem opiekuńczym, iż jest ojcem danego dziecka. Dodatkowo w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku matka musi ten fakt potwierdzić i dopełnić formalności. Uznanie ojcostwa jest możliwe zarówno przed narodzinami dziecka, jak i po jego narodzinach, ale jedynie do 18 roku życia dziecka.

Uznanie ojcostwa – czy warto zrobić badanie?

Jeśli domniemany ojciec ma obawy, że nie jest biologicznym ojcem dziecka to zawsze warto wykonać badanie DNA przed uznaniem ojcostwa. Badania może również żądać matka jeśli ojciec dziecka nie chce go uznać za własne oraz dziecko jeśli ma podejrzenia, że jakiś inny mężczyzna jest jego ojcem. Badanie na ojcostwo warto również wykonać jeśli ma się toczyć rozprawa sądowa w tej sprawie, ponieważ wtedy przyśpieszy formalności i dzięki temu można uniknąć przedłużających się rozpraw.

Uznanie ojcostwa – ile się czeka na wynik?

Test na ojcostwo zajmuje kilka chwil, a na wyniki czeka się zwykle około 6-7 dni roboczych. W niektórych laboratoriach wyniki testu na ojcostwo można otrzymać  szybciej, jednak należy mieć wtedy na uwadze wyższą cenę testu na ojcostwo.

Uznanie ojcostwa – czego nie powinieneś robić przed badaniem?

W trakcie badania genetycznego na ustalenie ojcostwa analizie podlega DNA pobierane z jamy ustnej pacjenta. Pobiera się je specjalną wymazówką z wewnętrznej powierzchni policzka. Co ważne, nie jest wymagane bycie na czczo, ponieważ nie pobiera się krwi. Jedynie o czym warto pamiętać, to żeby godzinę przed pobraniem wymazu nie jeść żadnych pokarmów, nie pić płynów, nie żuć gumy do żucia oraz nie palić papierosów. Resztki tych produktów mogą przeszkodzić w prawidłowej analizie profilu genetycznego.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA