Testy na ojcostwo - czy faktycznie można kupić je w aptece?
 

Testy na ojcostwo – czy faktycznie można kupić je w aptece?

Czy testy na ojcostwo z apteki są wiarygodne, Ile kosztują testy na ojcostwo w aptece, Jak długo czeka się na wynik testów na ojcostwo z apteki, Czy wynik testów na ojcostwo z apteki jest pewny

Ostatnio wiele mówi się na temat tego, czy testy na ojcostwo są dostępne w zwykłej aptece. Warto podkreślić, że jest to jedynie potoczne określenie – samego testu nie wykonuje się bowiem za pośrednictwem apteki. W tym miejscu oferowane są jedynie specjalistyczne zestawy pobraniowe, które wykorzystuje się do uzyskania próbek. Analiza testów na ojcostwo nie jest wykonywana w aptece.

Czy testy na ojcostwo z apteki są wiarygodne?
Ile kosztują testy na ojcostwo w aptece?
Jak długo czeka się na wynik testów na ojcostwo z apteki?
Czy wynik testów na ojcostwo z apteki jest pewny?

Czy testy na ojcostwo z apteki są wiarygodne?

Testy na ojcostwo, które wykonuje się na podstawie zestawu do pobrań z apteki, można uznać za wiarygodne. Są identyczne jak te, które wykonuje się otrzymując zestaw pobraniowy bezpośrednio w laboratorium lub z rąk kuriera. Wiarygodność badania DNA na ojcostwo zależy od sposobu pobrania próbek oraz od tego, czy nie zostaną one zanieczyszczone. Ważna jest również ilość analizowanych markerów.

Ile kosztują testy na ojcostwo w aptece?

W aptece należy kupić zestaw pobraniowy za około 70 złotych. Warto podkreślić, że wcześniej należy sprawdzić, czy taki zestaw apteka posiada do sprzedaży. Samo badanie na ojcostwo jest opłacane bezpośrednio w laboratorium lub przelewem – cena badania na ojcostwo zależy od ustalonego z góry cennika, z którym należy zapoznać się przed podjęciem decyzji o badaniu.

Jak długo czeka się na wynik testów na ojcostwo z apteki?

Wynik testów na ojcostwo z apteki jest dokładnie taki sam jak zwykłego badania DNA. Standardowo czas oczekiwania na uzyskanie wyników to 5-10 dni roboczych. Czas ten liczy się od momentu, w którym próbki znajdą się w laboratorium. Jeśli są odsyłane kurierem, należy do tego czasu doliczyć jeszcze 1-2 dni. Wyniki są wysyłane w formie papierowej, ale można również poprosić o wersję elektroniczną.

Czy wynik testów na ojcostwo z apteki jest pewny?

Wynik badania DNA na ojcostwo na podstawie aptecznego zestawu pobraniowego jest pewny – nie należy się obawiać jego wiarygodności. Jeśli badanie będzie opierało się na analizie 2 markerów genetycznych, w przypadku potwierdzenia ojcostwa wynik będzie sięgał 99,9% wiarygodności, natomiast zaprzeczenie ojcostwa jest pewne w 100%. Wynik niejednoznaczny można otrzymać w przypadku tanich testów na ojcostwo analizujących 16 markerów – takich badań lepiej unikać.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA