Test na ojcostwo na podstawie grupy krwi - czy jest skuteczny?
 

Test na ojcostwo na podstawie grupy krwi – czy jest skuteczny?

Potwierdzenie lub wykluczenie rodzicielstwa jest kluczową kwestią w wielu niejasnych i skomplikowanych sytuacjach rodzinnych. Nie ma żadnych przeciwskazań, w tym regulacji prawnych, które mogłyby utrudnić wykonanie testu na ojcostwo. Badanie zazwyczaj zleca się w sytuacji domniemanego ojcostwa, ale również wtedy, gdy jedna ze stron domaga się potwierdzenia bądź wykluczenia bycia rodzicem. Na jakiej podstawie stwierdza się ojcostwo i czy istnieje związek między grupą krwi a ojcostwem?

Grupa krwi dziecka a ojcostwo – jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?
Grupa krwi dziecka a ojcostwo – dlaczego ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi nie jest precyzyjne?
Grupa krwi dziecka a ojcostwo – czy kiedyś wykorzystywano ustalenie grup krwi do sprawdzenia ojcostwa?
Grupa krwi dziecka a ojcostwo – jak sprawdzić ojcostwo w sposób jednoznaczny?

Grupa krwi dziecka a ojcostwo – jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwi?

Sprawdzenie ojcostwa po grupie krwi, profesjonalnie nazywane metodą serologiczną, polega na wykonaniu krzyżówki genetycznej. Jest to metoda opracowana przez Grzegorza Mendla, do której potrzeba jest znajomość grupy krwi matki i ojca. Na tej podstawie, za pomocą tabeli, rozpisuje się wszelkie możliwe warianty grupy krwi dziecka.

Grupa krwi dziecka a ojcostwo – dlaczego ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi nie jest precyzyjne?

Obecnie związek między grupą krwi dziecka a ojcostwem nie jest traktowany jako wiarygodna strategia na potwierdzenie czy wykluczenie rodzicielstwa. Jednym z najpopularniejszych argumentów przeciwko takiemu sposobowi na ustalenie ojcostwa jest fakt, że na świecie istnieją miliony ludzi o takiej samej grupie krwi. Mówiąc inaczej, grupa krwi nie jest unikalną cechą charakterystyczną dla danej osoby. W rezultacie, badania serologiczne mogą być z łatwością podważone. Kolejną kwestią jest to, że w krzyżówce genetycznej mogą wyjść wyniki niepasujące do grupy krwi rodziców. Na przykład, dziecko o grupie krwi 0 może mieć mamę z grupą krwi A i tatę z grupą krwi B. Ostatnim argumentem na niekorzyść ustalania ojcostwa na postawie badań serologicznych jest moment, w którym jednoznacznie można określić grupę krwi dziecka – dopiero po ukończeniu drugiego roku życia.

Grupa krwi dziecka a ojcostwo – czy kiedyś wykorzystywano ustalenie grup krwi do sprawdzenia ojcostwa?

W Polsce ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi zostało wykonane po raz pierwszy w 1926 roku. Zostało zlecone na potrzeby sprawy alimentacyjnej, a opracowany wzór został później wykorzystywany w kolejnych badaniach. Jednakże wraz z rozwojem nowych technik badawczych i zakresów badań ta metoda okazała się niewiarygodna, ponieważ zakłady otrzymywały sprzeczne wyniki.

Grupa krwi dziecka a ojcostwo – jak sprawdzić ojcostwo w sposób jednoznaczny?

Najskuteczniejszą metodą potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa jest badanie DNA. Wynika to z tego, że każda osoba ma unikalny profil genetyczny (nazywany również „genetycznym odciskiem palca”). Do badania są potrzebne dowolne próbki, na których może być materiał genetyczny danych osób, np.  szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, szklanka czy sztućce lub smoczek. Próbki pochodzą jedynie od osób, których materiał ma być porównany. W związku z tym, że połowa materiału genetycznego dziecka pochodzi od ojca, to nie ma tutaj mowy o pomyłce. Co więcej, profil genetyczny jest niezmienny i ustalony już w życiu płodowym. Jest to kolejny dowód na to, że badanie DNA jest najbardziej wiarygodną metodą na ustalenie ojcostwa.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA