Koszt ustalenia ojcostwa - jaki jest i od czego zależy?
 

Koszt ustalenia ojcostwa – jaki jest i od czego zależy?

W zależności od typu badania, liczby osób biorących w nim udział oraz czasu oczekiwania na rezultaty, koszt ustalenia ojcostwa może się znacznie różnić. Ceny testów w Polsce zaczynają się już od 600 złotych, a kończą na pułapie nawet 6 tysięcy.

koszt ustalenia ojcostwa

Koszt ustalenia ojcostwa do celów prywatnych

Wykonanie testów do celów prywatnych może kosztować od 600 do 2500 złotych. Jest to związane z liczbą badanych osób, cennikiem danego laboratorium, rodzajem wykorzystywanych próbek, a także miejscem ich pobierania. Warto pamiętać, że w badaniu udział wziąć może zarówno mężczyzna i dziecko, jak i mężczyzna, dziecko oraz jego matka. Co więcej, materiał DNA może być przekazany poprzez wymazy z wnętrza policzka lub w formie tzw. mikrośladów. Znajdują się one np. w zużytej gumie do żucia, włosach z cebulkami czy niedopałku papierosa.

To może Cię zainteresować: Badanie ojcostwa – prywatne czy sądowe?

Koszt ustalenia ojcostwa do celów sądowych

Wykonanie badań do celów sądowych jest nieco droższe i wynosi około 1400-1800 złotych. Związane jest to z dodatkowymi elementami, o które należy zadbać, takimi jak przestrzeganie określonych procedur, czy też pobranie próbek w placówce medycznej w obecności świadków. Dodatkowo, koszty ustalenia ojcostwa do celów sądowych podnosi konieczność dołączenia specjalnej ekspertyzy, autorstwa biegłego sądowego, którym w tym wypadku jest ekspert ds. ustalenia ojcostwa.

Przeczytaj też: Sądowe ustalenie ojcostwa

Koszt ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży

Badanie na ojcostwo można wykonać nie tylko po porodzie, ale także w trakcie trwania ciąży. Koszty ustalenia ojcostwa oczywiście będą w tym wypadku wyższe i będą wynosić od 2000 do 6000 złotych. Na cenę wpływa głównie metoda pobierania próbek DNA, które pochodzą od dziecka. Wykonanie testu podczas badań prenatalnych jest tańszym rozwiązaniem i kosztuje około 2000-2500 złotych. Z kolei pobranie materiału genetycznego dziecka z krwi matki, a następnie wyizolowanie go, jest bardziej złożonym procesem, przez co wiąże się także z wyższą ceną – około 6000 złotych.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA