Prywatny test na ojcostwo - kiedy go robić i dla kogo jest przeznaczony?
 

Prywatny test na ojcostwo – kiedy i dla kogo?

.
Choć kwestie związane z ustalaniem ojcostwa wydają się być tematem dość delikatnym, można zauważyć coraz większe zainteresowanie tą właśnie problematyką. Częstym powodem, dla którego mężczyzna decyduje się na prywatny test na ojcostwo jest brak zaufania do partnerki i kwestionowanie jej wierności. Zwykle towarzyszy temu ciągle pojawiające się w głowie pytanie „Czy dziecko, które wychowuję na pewno jest moje?”

Prywatny test na ojcostwo – dla kogo jest przeznaczony i jak się go przeprowadza?

Sposób w jaki test zostanie przeprowadzony powinien być uzależniony od sytuacji oraz od indywidualnych potrzeb osoby, która chce go wykonać. Mężczyzna decydujący się na takie badanie musi wiedzieć, że ma do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest prywatny test na ojcostwo, drugą natomiast test sądowy. O ile sądowe testy na ojcostwo skierowane są do osób, które chciałyby wykorzystać wynik takiego testu w sądzie, o tyle prywatne testy adresowane są do osób, które chcą jedynie uzyskać informację potwierdzającą lub wykluczającą ojcostwo.

Procedury związane z wykonaniem testu na ojcostwo do celów sądowych są  bardziej sformalizowane, jeśli więc niepewny tata chce wyłącznie dla samego siebie wiedzieć czy jest ojcem dziecka, powinien skorzystać z tej drugiej metody. Wykonując prywatny test na ojcostwo również może przedstawić jego wynik w sądzie. Zostanie on wówczas potraktowany jako dowód wstępny. Chyba, że żadna ze stron nie zgłasza sprzeciwu – wówczas sąd może rozstrzygać i na jego podstawie.

Prywatny test na ojcostwo  – wystarczy pobrać materiał od dziecka oraz potencjalnego ojca 

Nie jest natomiast konieczne pobranie materiału od matki, tak jak to jest w przypadku testu sądowego. Jest to zasadnicza cecha odróżniająca te dwie metody. W związku z czym, jeśli z jakiegoś powodu matka nie może być obecna podczas badania, prywatny test na ojcostwo jest jak najbardziej uzasadniony.

Dużą zaletą prywatnego badania DNA na ojcostwo jest również prostota jego wykonania. Wystarczy zamówić lub zakupić w aptece specjalny zestaw, a następnie pobrać wymaz z policzka, szczoteczkę do zębów maszynkę do golenia, gumę do żucia, plamy krwi, chusteczkę z wydzieliną z nosa, czy włosy wraz z cebulkami. Pobranie próbek to czynność na tyle nieskomplikowana, a jednocześnie całkowicie bezpieczna i bezbolesna, że można ją wykonać samodzielnie w domu..

Prywatny test jest tak samo skuteczny, jak test sądowy

I dają gwarancję pewnego wyniku, zwłaszcza jeśli analiza odbywa się na podstawie 34 markerów DNA. Prawdopodobieństwo ojcostwa wynosi wtedy ponad 99,9999% przy jego potwierdzeniu i 100% przy wykluczeniu. I to nawet w sytuacji, kiedy jedynymi uczestnikami testu jest ojciec i dziecko. Taki wynik spełnia wówczas wymagania Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Laboratoria zajmujące się testami na ojcostwo mają obowiązek zachować całkowitą dyskrecję i nie mogą w jakikolwiek sposób udostępnić danych osób, które się do nich zgłaszają. Mężczyzna chcący skorzystać z usług takiej placówki ma więc gwarancję, że żadne dane dotyczące jego osoby nie wypłyną na zewnątrz.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA