Co musisz wiedzieć, kiedy nie jesteś pewny swojego ojcostwa?
 

Co musisz wiedzieć, kiedy nie jesteś pewny swojego ojcostwa?

Ciąża to bardzo ważny czas dla każdego rodzica. Nie tylko dla matki, ale również dla ojca. Jeśli dwoje ludzi zdecyduje się na potomstwo to czas oczekiwania, aż maleństwo pojawi się na świece, jest naprawdę niezwykły. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo. Czasami dochodzi do sytuacji, w której przyszły tata podejrzewa, że nie jest tym biologicznym. Wtedy sytuacja się znacznie komplikuje. Ciężko żyć ze świadomością, że być może Twoje życie za kilka miesięcy rozpadnie się na kawałki. Co więc robić? Trzeba jak najszybciej przeprowadzić badania DNA, które jednoznacznie wskażą rodzica dziecka. Jednak czy test na ojcostwo w ciąży jest możliwy?

 

Czy istnieją przeciwskazania do testu na ojcostwo w ciąży?
Dlaczego testy na ojcostwo w ciąży zyskują coraz większą popularność?
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo w ciąży?
Czy procedura wykonania testu na ojcostwo w ciąży jest prosta?

Czy istnieją przeciwskazania do testu na ojcostwo w ciąży?

Ciąża, jak wiadomo, nie jest chorobą, ale jest stanem odmiennym. Każda ingerencja w kobiece ciało, które nosi dziecko, powinna być minimalizowana, tak aby nic się nie działo. Istnieją jednak sposoby na potwierdzenie ojcostwa jeszcze w czasie trwania ciąży.
Pierwszą metodą testu na ojcostwo w ciąży jest pobranie krwi od matki dziecka, wyodrębnienie z niej DNA dziecka i porównanie z tym ojca. Ten sposób jest w 100% bezpieczny i nie zagraża życiu ani dziecka, ani matki.

Drugą opcją potencjalnego ojca jest amniopunkcja, polegająca na nakłuciu brzucha pacjentki i pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego. Ten płyn posiada komórki płodu, które można porównać z kodem genetycznym ojca. Niestety nie jest to typowe badanie w kierunku ustalenia ojcostwa. Badanie to przeprowadzane jest, aby wykryć ewentualne wady genetyczne płodu. W wypadku tych badań istnieje minimalne zagrożenie poronienia.

Ostatnią metodą ustalenia ojcostwa w ciąży jest biopsja kosmówki. Pobieranie komórki kosmówki odbywa się poprzez nakłucie brzucha lub przez pochwę. Jest to dość niebezpieczna metoda, bo na kilkaset badań, jedno kończy się poronieniem. Ingerencja w ciało kobiety, która jest ciąży, zawsze niesie za sobą jakieś ryzyko. Przeprowadzenie badań na ojcostwo w tym konkrecie powinno być przeprowadzone po konsultacji z ginekologiem prowadzącym, który ustali, czy ciąży nie będzie nic zagrażać.

Dlaczego testy na ojcostwo w ciąży zyskują coraz większą popularność?

W dzisiejszych czasach wszystko idzie do przodu. W tym także medycyna. Kiedyś nie było możliwości ustalenia ojcostwa przed porodem. Jednak teraz jest i mężczyźni coraz częściej z tego korzystają. Dlaczego? To proste. Jedną z przyczyn jest na pewno biurokracja. Jeśli po porodzie matka dziecka wpisze Go jako ojca, to zaprzeczenie ojcostwa jest długim i żmudnym procesem. Drugą sprawą jest czas. Ciąża trwa dziewięć miesięcy, a ciężko żyć w niepewności i cieszyć z tego, że zostanie się ojcem nieswojego dziecka. Poza tym mężczyzna, który nie będzie miał pewności, że w drodze jest, nie jego potomek nie będzie odpowiednio mógł wspierać swojej partnerki, a co za tym idzie, pojawią się konflikty i nieporozumienia, które źle będą wpływać na ciężarną.

Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo w ciąży?

Często się słyszy o pomyłkach w badaniach, jednak test na ojcostwo jest praktycznie pewny w 100%. Oczywiście czasami zdarzają się przypadki, że próbka materiału genetycznego została zanieczyszczona, a test wyszedł niejasny. Takie sytuacje jednak rzadko się zdarzają. Test na ojcostwo wykonany na własną rękę, nie jest podstawą dla sądu np. w trakcie rozwodu. W takiej sytuacji ojciec powinien wykonać badanie raz jeszcze.

Czy procedura wykonania testu na ojcostwo w ciąży jest prosta?

Właściwie nie jest to zbyt skomplikowany proces. Najistotniejszy w tej sprawie jest fakt, aby matka zgodziła się na przeprowadzenie takiego testu. Zgoda matki wiele ułatwi, próbki kodu genetycznego dziecka i ojca można wysłać do laboratorium i potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwu.
Jeśli potencjalny ojciec nie dostanie takiej zgody, musi ubiegać się o nią w sądzie. Tak samo, jak w przypadku dzieci już narodzonych.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA