Badanie mikrośladów - kiedy warto je wykonać?
 

Badanie mikrośladów – kiedy warto je wykonać?

Badanie mikrośladów to test, do którego wykorzystywane są nawet najmniejsze próbki zawierające DNA (w przypadku badań mikrośladów genetycznych). Badanie mikrośladów z powodzeniem wykorzystywane jest podczas testów na ojcostwo lub na rodzicielstwo, dzięki czemu otrzymany wynik jest pewny i jednoznaczny.

Na czym polega badanie mikrośladów?
Kiedy najlepiej zdecydować się na badanie mikrośladów?
Jaka jest cena badania mikrośladów?
Ile czeka się na wyniki badania mikrośladów?

Na czym polega badanie mikrośladów?

Badanie mikrośladów może odbyć się przy użyciu nawet najmniejszej próbki, takiej jak kawałek naskórka czy włos z cebulką. Próbkami wykorzystywanymi do testów genetycznych mogą być także szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, smoczek czy niedopałek papierosa. Praktycznie każdy przedmiot zawierający próbkę materiału genetycznego może być użyty do analizy DNA, jednak jeśli masz wątpliwości, czy dany przedmiot na pewno będzie odpowiedni, skontaktuj się z laboratorium, w którym będziesz wykonywać badanie mikrośladów.

Kiedy najlepiej zdecydować się na badanie mikrośladów?

Badanie mikrośladów może okazać się szczególnie potrzebne, jeśli masz wątpliwości co do ojcostwa. Jeśli zauważysz brak podobieństwa czy też inną, niepasującą grupę krwi, warto rozważyć wykonanie badania DNA. Jest ono całkowicie bezpieczne i bezbolesne oraz nie wymaga wizyty w placówce medycznej.

Jaka jest cena badania mikrośladów?

Cena za badanie DNA mikrośladów może zależeć od wielu czynników. Posiadanie przez laboratorium certyfikatów, wyszkolony i profesjonalny personel oraz jakość wykorzystywanych materiałów, to tylko niektóre z nich. Koszt, z jakim musimy się liczyć chcąc wykonać badanie mikrośladów to od ok. 400 do 2 000 złotych. Warto pamiętać, że niska cena badania ojcostwa może nieść ze sobą dodatkowe koszty w dalszej fazie analizy, dlatego przed wybraniem laboratorium zapoznaj się z zakresem usług wchodzących w badanie mikrośladów.

Ile czeka się na wyniki badania mikrośladów?

Badanie mikrośladów, mimo iż opiera się na bardzo skomplikowanej analizie, można wykonać stosunkowo szybko. Na wyniki testu na ojcostwo czeka się od 7 do 10 dni roboczych – jest to bardzo krótki czas, biorąc pod uwagę jak istotne mogą okazać się otrzymane wyniki.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA