Badania ojcostwa – cena

Badania DNA różnią się ceną w zależności od rodzaju testu, rodzaju próbek, liczby badanych oraz innych czynników. Badanie po narodzinach dziecka kosztuje ok. 600-2500 złotych, natomiast w ciąży – między ok. 2000 a 7000 złotych. Wynik badania ojcostwa jest zawsze pewny i jednoznaczny – bez względu na cenę.

Badania ojcostwa – cena testu do celów prywatnych

Cena badania na ojcostwo do celów prywatnych wynosi między ok. 600 a ok. 2500 złotych. Z czego wynikają te rozbieżności? Koszt różni się w zależności od tego, ilu uczestników obejmuje badanie, z jakich próbek jest wykonywane (np. wymaz z policzka czy mikroślady, m.in. używana maszynka do golenia), gdzie pobiera się próbki (w domu czy placówce) i czy na wyniku znajdują się profile genetyczne badanych.

Na cenę testu na ojcostwo wpływają także czas oczekiwania na wynik, który może wynosić od kilku/kilkunastu dni do nawet 24 godzin oraz inne czynniki, które czasami znajdują się w ofercie (np. gwarancja na próbki). Porównując ceny nie można jednak zapominać, że bardzo ważna jest liczba analizowanych markerów. Analiza 24 lub najlepiej 34 markerów DNA zapewnia bowiem pewny rezultat nawet wtedy, gdy w badaniu nie bierze udziału matka.

Badania ojcostwa – cena testu sądowego

Test sądowy kosztuje ok. 1400-1800 złotych, więc rozbieżności nie są duże. Nie da się jednak zrealizować takiego badania za kilkaset złotych. Dlaczego? Badania DNA ojcostwa do celów sądowych wymagają specjalnej procedury. Obejmuje ona m.in. pobranie próbek w przychodni, sprawdzenie dokumentów tożsamości badanych i dołączenie do wyniku ekspertyzy biegłego sądowego (jego rolę pełni ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa). Na cenę mogą wpływać czas oczekiwania na wynik czy dodatkowe porady, np. prawne.

Badania ojcostwa – cena testu w ciąży

Przy realizacji tego typu badania DNA ojcostwa, cena zależy od tego, w jaki sposób pobierane są próbki dziecka. Za ok. 2000-2500 złotych lekarz pobiera w czasie badań prenatalnych płyn owodniowy. Może wtedy nie tylko sprawdzić ojcostwo, ale także obecność ewentualnych wad genetycznych u dziecka. W cenie ok. 7000 złotych próbka dziecka może być wyizolowana z krwi matki już po 8. tygodniu ciąży.


Zobacz też: 

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA