Nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – kiedy sąd postanawia o jego wydaniu?

nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa, sporządzenie nowego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa

Nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać wspomniany dokument. Wydanie orzeczenia przez sąd dot. zaprzeczenia ojcostwa to wymóg podstawowy. Musi jednak postanowić o tym sąd opiekuńczy w trakcie postępowania. W innym przypadku do starego aktu urodzenia dołączana jest jedynie wzmianka o postanowieniu sądu.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – kiedy jest wydawany?

▶ Sporządzenie nowego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – co zawiera nowy akt?

Nowy akt urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – kiedy jest wydawany?

Formalnie w polskim prawie za ojca dziecka uznaje się zawsze męża 👨‍🦰 matki. Jest on brany za ojca także po rozwodzie, jeśli dziecko urodziło się w ciągu 300 dni od zakończenia małżeństwa. Ta zasada znana jest jako domniemanie ojcostwa 👥. Mąż matki w takiej sytuacji zostaje wpisany do aktu urodzenia dziecka jako ojciec, niezależnie czy jest to jego dziecko, czy dziecko kochanka.

Jeśli nim nie jest, to musi wnieść do sądu wniosek o zaprzeczenie ojcostwa. Następnie powinien udowodnić przed sądem, że nie jest ojcem danego dziecka. W tym celu wykonuje się popularne w ostatnich latach testy na ojcostwo. Ich wynik 📊 to dla sądu najbardziej wiarygodny dowód [1].

Sąd 👨‍⚖ uznający, że dany mężczyzna nie jest ojcem dziecka, może postanowić o sporządzeniu nowego aktu urodzenia. Jest on sporządzany przez właściwy Urząd Stanu Cywilnego. Zdarza się także, że sąd nie postanowi o wydaniu nowego aktu urodzenia. W takiej sytuacji do dotychczasowego dokumentu dodaje się wzmiankę o zaprzeczeniu ojcostwa  [2].

Sporządzenie nowego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa – co zawiera nowy akt?

Gdy sąd podejmuje decyzję, której efektem jest sporządzenie nowego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa, wtedy na nowym dokumencie widnieją dane prawdziwego ojca dziecka, który pierwotnie nie został uwzględniony w akcie urodzenia. Jeśli jednak do tej pory nikt nie uznał dziecka lub sąd nie ustalił ojcostwa, to w akcie znajdzie się aktualne nazwisko matki.

Imię ojca wpisane do nowego aktu urodzenia również powinno zostać wskazane przez matkę dziecka. W innym przypadku wpisuje się tam imię męskie wybrane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. W nowym akcie urodzenia znajdzie się także adnotacja o zamieszczeniu nazwiska matki i wskazanego imienia w danych ojca [2]. Do nieaktualnego aktu urodzenia po zaprzeczeniu ojcostwa dodaje się wzmiankę o postanowieniu sądu. Dokument ten nie podlega ujawnieniu [2].

 

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/zaprzeczenie-ojcostwa-przed-sadem/
  2. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-aktach-stanu-cywilnego-18148247/art-67

To również może Cię zainteresować: Odrzucenie ojcostwa – zaprzeczenie ojcostwa w sądzie

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA