BEZUŻYTECZNY wynik testu na ojcostwo?! Nieakredytowane laboratorium DNA...
 

BEZUŻYTECZNY wynik testu na ojcostwo?! Nieakredytowane laboratorium DNA…

nieakredytowane laboratorium dna

Decyzja o wykonaniu testu na ojcostwo często zapada w emocjach. Niepewny ojcostwa mężczyzna myśli tylko o tym, aby szybko rozwiać swoje wątpliwości i uzyskać spokój. Nie zastanawia się wówczas, co zrobi z wynikiem, kiedy ten będzie wykluczał ojcostwo. Tymczasem warto wiedzieć, że jeśli zrobisz badanie DNA w laboratorium nieakredytowanym, Twój wynik może się okazać w tej sytuacji bezużyteczny… 

Akredytacja = wiarygodność

Często mężczyzna zlecając test na ojcostwo nie zastanawia się, co zrobi z jego wynikiem (szczególnie jeśli ten będzie wykluczał jego ojcostwo). Tymczasem jeśli zamierza on udać się z nim do prokuratury czy wykorzystać jako dowód w sądzie po to, aby nie płacić alimentów na nieswoje dziecko ważne, aby wynik był wiarygodny dla tych organów.

Natomiast zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej tylko wynik wydany przez akredytowane laboratorium może zostać uznany za pełnowartościowy dowód w postępowaniu sądowym.

Problem polega na tym, że taką akredytację nie jest wcale łatwo uzyskać i jest dość kosztowna dla laboratorium ponieważ wymaga spełnienia wielu rygorystycznych norm.

Laboratoria, które jej nie posiadają, próbują zwabić klientów niską ceną badania DNA – oferują je nawet za 600-700 zł. Może się jednak okazać, że wynik takiego badania trzeba będzie powtórzyć, a to oznacza podwójne koszty.

Warto sobie zawsze zadać pytanie, czy jeśli wynik będzie wykluczający ojcostwo, będę chciał podjąć jakieś dalsze kroki?


Dowiedz się więcej na temat tego, w jaki sposób akredytacja zabezpiecza Twoje interesy przy zlecaniu badania DNA…


Do czego jeszcze możesz wykorzystać wynik badania DNA?

Pamiętaj, że wynik badania DNA na ojcostwo jest ważny przez całe życie. To oznacza, że możesz go wykorzystać w wielu różnych sytuacjach życiowych i może być pomocy także dla Twojego dziecka w przyszłości. Przydaje się m.in. w:

  • uniknięciu płacenia niesłusznie alimentów
  • w spornych sprawach spadkowych
  • w sprawie rozwodowej jako dowód zdrady
  • jeśli kiedykolwiek będzie potrzeba identyfikacji Twojej osoby

… oraz w wielu innych sytuacjach, których możesz teraz nie przewidzieć. Warto więc zadbać, aby był on wiarygodny i aby w razie konieczności nie trzeba było badania DNA powtarzać.

Błędny wynik badania DNA może Ci zrujnować życie…

Wyobraź sobie taką sytuację – otrzymujesz wynik wykluczający ojcostwo. Rozstajesz się z matką dziecka, udajesz się do prokuratury, aby nie płacić niesłusznie alimentów, a sąd zleca ponowne wykonanie badania DNA… które tym razem jednak potwierdza Twoje ojcostwo.

Błędny wynik testu na ojcostwo może zniszczyć życie całej Twojej rodziny. Dlatego to bardzo ważne, aby wybrać wiarygodne laboratorium. Takim potwierdzeniem wiarygodności jest właśnie akredytacja PCA.

To może Cię zainteresować: Błędny wynik badania DNA – prawdziwe historie ku przestrodze…


zdjęcie: Standard-Bild/pl.123rf.com

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA