Na ile przed porodem można zrobić test na ojcostwo?
 

Na ile przed porodem można zrobić test na ojcostwo?

na ile przed porodem można zrobić test na ojcostwo

Test ojcostwa pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć, że dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Wynik badania może posłużyć jako dowód w sądzie i rozwiązać wiele sporów prawnych. Współcześnie są dostępne testy DNA na ojcostwo, które może wykonać także w ciąży. Podpowiadamy, kiedy je zrobić, by wynik był pewny i wiarygodny! 

Tego dowiesz się z artykułu:

Na ile przed porodem można zrobić test na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo w ciąży wykonują najczęściej osoby, które chcą odzyskać spokój, poprawić relację w związku lub rozwiązać różnego rodzaju spory prawne związane z rodzicielstwem. Obecnie są dostępne testy DNA na ojcostwo, które można wykonać na bardzo wczesnym etapie, bo już w ciąży.

Ich wynik jest tak samo pewny, jak wynik badania DNA wykonanego po narodzinach dziecka, ponieważ DNA jest ustalane w trakcie poczęcia.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać najwcześniej od 8 tygodnia ciąży, a więc na 7 miesięcy przed narodzinami dziecka. Do wykonania analizy genetycznej wystarczy próbka krwi pobrana od ciężarnej oraz wymaz z policzka domniemanego ojca.

To może Cię zainteresować: Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

Test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia ciąży

Badanie na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia ciąży to najwcześniej dostępne badanie DNA na ojcostwo. Do jego wykonania jest potrzebny wymaz z policzka domniemanego ojca oraz krew ciężarnej kobiety.

W krwiobiegu ciężarnej krąży wolne płodowe DNA, dzięki czemu z próbki matki można wyizolować materiał genetyczny dziecka.

Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży

Jeśli ciąża jest na bardziej zaawansowanym etapie, DNA dziecka można wyizolować także z płynu owodniowego, który jest pobierany podczas badań prenatalnych.

Materiał genetyczny ojca można pozyskać także z innych niż wymaz z policzka próbek, np. z zużytej maszynki do golenia lub szczoteczki do zębów. Są to tzw. mikroślady. Wynik badania DNA uzyskany na ich podstawie jest pewny i wiarygodny, pod warunkiem, że mamy pewność, że dane przedmioty rzeczywiście należą do domniemanego ojca.

Zobacz też: Zrobiłam badanie ojcostwa w ciąży – historia J.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA