Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo? Sprawdź!
 

Kto opłaca test na ojcostwo?

kto oplaca test na ojcostwo

Test na ojcostwo to badanie, które może wskazać jednoznacznie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Tym samym wynik może posłużyć jako dowód, np. podczas rozprawy sądowej. Czy test na ojcostwo można wykonać bezpłatnie? Kto opłaca test na ojcostwo? Podpowiadamy!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto opłaca test na ojcostwo?

Wiele osób zastanawia się, kto opłaca test na ojcostwo. Czy czekać aż sąd zleci badanie genetyczne na ojcostwo, czy wykonać test bez skierowania z sądu? Czy za badanie płaci osoba zlecająca, czy może koszty pokrywa sąd?

To może Cię zainteresować: Badania na ojcostwo cena – czy wystarczy 500 złotych, by mieć pewność?

Kto opłaca test na ojcostwo bez skierowania z sądu?

W przypadku testu na ojcostwo, który został wykonany bez skierowania z sądu, cenę testu na ojcostwo pokrywa osoba zlecająca / osoby zlecające. Jest to najczęściej wybierana opcja, ponieważ pozwala ona zaoszczędzić stronom postępowania dużo czasu i nerwów. Osoby zlecające mogą uzgodnić między sobą podział płatności lub wybrać laboratorium, które oferuje test DNA na ojcostwo z płatnościami ratalnymi.

Kto opłaca test na ojcostwo na skierowanie sądu?

W przypadku testu na ojcostwo realizowanego na skierowanie sądu organ wymiaru sprawiedliwości może zdecydować o tym, kto płaci za badanie. Najczęściej opłatami za wykonanie badania na ojcostwo obarczana jest strona przegrana, rzadziej dochodzi do podziału kosztów między dwie strony biorące udział w postępowaniu.

Poczytaj więcej: Kto płaci za badania DNA zlecone przez sąd?

Czy test ojcostwa da się zrobić bezpłatnie?

Test DNA na ojcostwo nie należy do badań wykonywanych w ramach podstawowej opieki medycznej i nie może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Sytuacja, w której sąd skieruje na bezpłatny test DNA na ojcostwo, zdarza się bardzo rzadko. Jest to możliwe np. wtedy, gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym i jego zdrowie jest zagrożone.

Wynik testu DNA jest jednoznaczny i daje pewność na zawsze, w związku z czym w sytuacjach budzących wątpliwość, czy dane osoby są ze sobą spokrewnione, warto się zdecydować na wykonanie tego płatnego badania.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA