Kiedy wynaleziono badania DNA?

kiedy wynaleziono badania DNA

Wykonywanie badań DNA w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechne. Możemy dzięki nim m.in. wykonać test na ojcostwo. Kiedyś wykonywano je zupełnie inaczej. Wykorzystywano do tego np. analizę grupy krwi. Testy te nie były jednak wystarczająco skuteczne. Kiedy wynaleziono badania DNA dostępne w obecnej formie? Tego dowiesz się z artykułu.

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Historia badań DNA – od sprawdzania grupy krwi po badania genetyczne

▶ Testy na ojcostwo – jak wyglądają aktualnie?

▶ Kiedy można przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo?

Historia badań DNA – od sprawdzania grupy krwi po badania genetyczne

  1. Lata 20 XX w. – w tej dekadzie naukowcom udało się odkryć u ludzi cztery grupy krwi 🩸 (A, B, AB, O). Zdali sobie także sprawę z tego, że grupa krwi jest dziedziczna. W ten sposób próbowali identyfikować pokrewieństwo między dzieckiem 👶 i rodzicem 🧔, co nie było do końca efektywne.
  2. Lata 30 XX w. – właśnie wtedy odkryto dziedziczne antygeny Rh. Od tamtej pory w badaniach pokrewieństwa zaczęto wykonywać testy serologiczne. Nie przyniosły one jednak wystarczających skutków ❌
  3. Lata 70 XX w. – naukowcy zidentyfikowali wówczas ludzki antygen leukocytów (HLA), który różnił się u osób niespokrewnionych. Zaczęto więc wykorzystywać HLA do wykonywania testów na ojcostwo 🔬
  4. Lata 80 XX w. – była to dekada przełomowa dla badań DNA. Stworzono wtedy pierwszy test genetyczny wykorzystujący DNA 🧬 – analizę polimorfizmu długości fragmentów restrykcyjnych (RFLP). Ta tajemnicza nazwa oznacza analizę fragmentów DNA, które różnią się u osób niespokrewnionych. Polega ona na cięciu DNA i identyfikacji jego regionów potrzebnych do analizy. ✅
  5. Lata 90 XX w. – w tym czasie badania DNA zaczęto wykonywać za pomocą metody reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Metoda ta do analizy potrzebuje znacznie mniej DNA niż metoda RFLP. Próbką do badania może być więc wymaz z policzka. Na jego podstawie sprawdzane są tylko regiony DNA charakterystyczne jedynie dla spokrewnionych osób.
  6. Początek XXI w. – zaczęto wtedy wykorzystywać SNP. Są to zmiany w DNA, które stosowane są jako markery genetyczne 🧬.
  7. Lata 10 XXI w. – powstała wtedy technologia NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Polega ona na przeanalizowaniu eksonów wszystkich genów. Metoda NGS jest wykorzystywana szczególnie w diagnostyce chorób genetycznych 🔍 [1].

Testy na ojcostwo – jak wyglądają aktualnie?

Aktualnie testy na ojcostwo przeprowadzane są za pomocą analizy markerów genetycznych 🧬. Na ich podstawie sprawdza się pokrewieństwo między dzieckiem a domniemanym ojcem. W wiarygodnym badaniu analizie poddaje się przynajmniej 24 markery genetyczne [2].

Testy na ojcostwo są obecnie bardzo popularne. Dzięki nim możemy dyskretnie sprawdzić, czy nie wychowujemy cudzego dziecka. Obecne analizy są w stanie dostarczyć nam pewny i niepodważalny wynik 📈 [2].

Badanie na ojcostwo można wykonać w prosty sposób – wystarczy zebrać próbki od osób 👨‍👧, które chcemy sprawdzić. Jakie próbki można zbadać? Tak naprawdę nie ma tu żadnych ograniczeń. Do badania możemy przekazać wymaz z policzka lub próbki dyskretne, których zakres jest bardzo szeroki. Mogą to być np. szczoteczka do zębów 🪥, maszynka do golenia, niedopałek papierosa 🚬, smoczek, gryzak, chusteczka z wydzieliną z nosa, patyczek z wydzieliną z ucha, włosy z cebulkami, paznokcie 💅, słomka po napoju, guma do żucia, sztućce po jedzeniu 🥄 i wiele innych!

Kiedy można przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo?

Od momentu kiedy wynaleziono badania DNA, badanie DNA na ojcostwo można przeprowadzić w każdej chwili! Ludzki materiał genetyczny od chwili poczęcia jest niezmienny dlatego niezależnie od wieku osób badanych, badanie ojcostwa możliwe jest do wykonania w każdym wieku. Dostępne są badania na ojcostwo w ciąży 🤰 i po narodzinach. Prenatalny test na ojcostwo można wykonać od 8 oraz 15 tygodnia ciąży, natomiast badanie po narodzinach można zrobić już od 2 doby życia dziecka [3].

Niezależnie więc od tego, czy chcesz sprawdzić ojcostwo jeszcze na etapie ciąży, czy mając 90 lat – testy na ojcostwo w obecnej formie dostarczą pewny i jednoznaczny wynik 💯 niezależnie od wieku Pacjentów, jak i ich stanu zdrowia. Badanie DNA na ojcostwo nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań. Wynik badania dostępny jest w zaledwie kilka dni, dzięki czemu Pacjent szybko zyskuje upragniony spokój!

Źródła:

[1] https://dnacenter.com/history-of-dna-testing/
[2] https://www.testdna.pl/ojcostwo/
[3] https://centrumdna.pl/kiedy-najwczesniej-mozna-zrobic-test-dna-na-ojcostwo/

To również może Cię zainteresować: Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA