Ile kosztują testy DNA na ojcostwo?
 

Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo mają za zadanie jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Wyróżniamy badania przeprowadzane dla wiedzy własnej oraz wykonywane na zlecenie sądu. Różnica w cenie badań może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ile kosztują badania DNA na ojcostwo? Od czego jest to zależne? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Badania do celów prywatnych i sądowych – ile kosztują testy DNA na ojcostwo?

Czym się różni badanie do celów prywatnych i sądowych?

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo – od czego zależy ich cena?

Badania do celów prywatnych i sądowych – ile kosztują testy DNA na ojcostwo?

Testy na ojcostwo wykonywane są z różnych powodów, np. często służą jako dowód w sprawie rozwodowej 💔. Mogą być wykonywane w formie badań sądowych i ich koszt 💸 wynosi wtedy 1500-2000 złotych lub więcej. Natomiast cena badań prywatnych (dla własnej wiedzy) to około 500-1300 złotych lub więcej.

To ile kosztują testy DNA na ojcostwo do celów sądowych i prywatnych, zależy od odmienności postępowania. Mimo że wynik jednego i drugiego testu niczym się nie różni, badanie sądowe 👨‍⚖ wymaga dużo więcej formalności i zachowania wytyczonych procedur. Ma to duże znaczenie od strony prawnej.

Czym się różni badanie do celów prywatnych i sądowych?

Pobieranie próbek w badaniu sądowym musi odbyć się w placówce medycznej przy obecnych świadkach 👨‍🔬👩‍🔬 (lekarz lub diagnosta upoważniony przez eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego). Ponadto konieczne jest potwierdzenie tożsamości 📄 wszystkich osób podczas pobierania próbek – w tym wypadku testy nie mogą być anonimowe. W badaniu do celów sądowych wymagany jest udział matki 🙍‍♀️, ponieważ ustalane jest również macierzyństwo, które wykluczy np. podmianę dzieci w szpitalu. Dodatkowo wynik takiego testu zawiera ekspertyzę. Wszystkie te wytyczne mają wpływ, na to ile kosztują badania DNA.

Przebieg badań prywatnych nie wymaga przestrzegania tylu procedur, choć daje równie jednoznaczny wynik. W tym wypadku akceptowane są zróżnicowane próbki, które nie muszą być pobierane w placówce 🏥. Testy mogą być całkowicie anonimowe, a ponadto nie wymagają udziału matki, gdyż do stwierdzenia pewnego ojcostwa nie jest to konieczne.

Warto podkreślić, że gdy podczas rozprawy żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu, także wynik badania prywatnego może służyć w sądzie jako dowód wstępny, a nawet i rozstrzygający.

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo – od czego zależy ich cena?

To ile kosztują 💰 badania DNA na ojcostwo, jest zależne zarówno od laboratorium, w którym są wykonywane, jak i od jego oferty. Cena testu wiąże się z kilkoma czynnika. Oto niektóre z nich:

➡ liczba osób objęta badaniem;
➡ rodzaj pobranych próbek (mikroślady czy wymazy);
ilość badanych markerów DNA 🧬;
➡ odczynniki stosowane do pobrania próbek 🧪;
➡ ilość analiz;
➡ koszt wysyłki próbek i wyników 📯;
gwarancja i ubezpieczenie próbki;
➡ akredytacja i certyfikaty placówki, czyli wiarygodność i rzetelność laboratorium 📑
➡ sprzęt używany do badania na ojcostwo 🔬.

To może Cię zainteresować: Gdzie zrobić test na ojcostwo? [LISTA PLACÓWEK]

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA