Laboratorium genetyczne wykonujące testy na ojcostwo
 

Laboratorium genetyczne wykonujące testy na ojcostwo

czy test na ojcostwo można wykonać w szpitalu, czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu
Odnoszę wrażenie, że z roku na rok firm wykonujących badania na ojcostwo przybywa jak grzybów po deszczu. Przeglądając oferty różnych laboratoriów zacząłem się zastanawiać  komu warto zaufać? Które laboratorium wykona rzetelnie swoją pracę i wystawi wiarygodny wynik? Oferty są naprawdę różne, począwszy od tych najtańszych za 500 zł, kończąc na najdroższych za nawet 2500 zł. Czy warto zatem zdecydować się na najtańszą opcję czy może lepiej dopłacić i mieć spokój? Postaram się Wam tę kwestię wyjaśnić.
 
Chcąc być w miarę obiektywny postanowiłem, że „wcielę się” w potencjalnego klienta, który szuka pomocy i chce wykonać test na ojcostwo. Pierwsza rzecz, którą zrobiłem to poszukałem informacji na ten temat w Internecie. Okazuje się, że wystarczy zamówić zestaw, pobrać materiał i odesłać próbki pocztą do laboratorium. Zero formalności – maksimum dyskrecji. Całą sprawę można załatwić bardzo szybko, a taki sposób wykonania testu oferuje praktycznie każde prywatne laboratorium.  Komu zatem warto zlecić wykonanie testu ojcostwa?

Uważam, że przy wyborze odpowiedniego laboratorium warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Sam będąc potencjalnym klientem zapewne skupiłbym się na takich aspektach jak:

1. Dostępność informacji

Wiarygodne laboratorium, które „nie ma nic do ukrycia” zamieszcza na swojej stronie wszelkie dane informacyjne o firmie (adres, telefon, NIP, REGON itd.) oraz stosowanych technologiach. Na stronie laboratorium spotkałem się ze stwierdzeniem „jesteśmy wiarygodną firmą”, ale nie znalazłem żadnych danych lokalizacyjnych. Dlatego też istotne jest to, aby te dane były dostępne na stronie, ponieważ w ten sposób można łatwo zweryfikować czy firma naprawdę istnieje.

2. Certyfikaty świadczące o jakości usług

Prawda jest taka, że im więcej firma ma certyfikatów tym lepiej. Firmy, które poddają się ciągłym kontrolom zazwyczaj gwarantują najwyższą jakość wykonywanych badań. Nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek pomyłki, a wszystkie analizy wykonywane są przez dwa niezależne zespoły badawcze. Wszelkie certyfikaty powinny być dostępne na stronie internetowej, a jeżeli ich nie ma, poproś laboratorium o przesłanie kserokopii lub skanu na maila.

3. Doświadczenie

Można śmiało powiedzieć, że im dłużej firma jest na rynku tym lepiej, co świadczy o tym, że takich badań DNA na ojcostwo wykonała już bardzo dużo. Istotny jest również wykwalifikowany i doświadczony personel.

4. Obsługa klienta

Zastanawiasz się czy podejście do klienta przy wyborze laboratorium ma znaczenie!? O dziwo tak! Nie myślałem, że profesjonalna obsługa może okazać się tak ważna. Tak naprawdę szukając pomocy liczę na rozwiązanie mojego problemu. Dlatego też wybierając laboratorium zapewne zwróciłbym uwagę na to czy konsultanci medyczny zainteresowali się moją sytuacją czy tylko „odbębnili” swoją pracę. Ważne jest  to, aby poczuć tę „chemię” z danym laboratorium. Nie wiem jak Wy, ale ja czasem dzwoniąc do firmy od razu nawiązuję z nią przyjazny kontakt, ponieważ czuję, że osoba po drugiej stronie chce ze mną rozmawiać.

5. Ochrona danych osobowych

Kolejna bardzo ważna kwestia! Zapytaj laboratorium czy dane osobowe, które przekazujesz firmie zostaną wykorzystane do jakichś celów marketingowych. Firma bez wahania powinna dopowiedzieć, że dane te służą jedynie do przeprowadzenia badania i wydania wyniku.

6. Dodatkowe usługi

Zwróciłem również uwagę na to, że niektóre oferty laboratoriów zawierają „haczyki”. Co to oznacza? Często za tzw. dodatkowe usługi trzeba więcej zapłacić. Ma tu na myśli przede wszystkim pobranie materiału w placówce, wysyłka zestawu/wyniku kurierem, zakup zestawu w aptece, ponowne pobranie próbek itd. Suma summarum okazuje się, że te tańsze oferty nie do końca są takie atrakcyjne, dlatego warto zapytać laboratorium o dodatkowo płatne opcje.

Takich czynników decydujących o wyborze laboratorium jest na pewno dużo więcej i można byłoby je wymieniać bez końca. Te, które wskazałem są dla mnie w pierwszej kolejności istotne 🙂


Zobacz też: 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA