Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA⁉
 

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA

Badania genetyczne, które potwierdzają lub wykluczają ojcostwo, są jednymi z najczęściej wykonywanych badań DNA. Pozwalają nam określić, czy dany mężczyzna jest ojcem biologicznym dziecka czy też nie. Zazwyczaj wyniki tych badań są wystarczające dla sądu i innych instytucji, które muszą wiedzieć, czy dane dziecko i mężczyznę łączy pokrewieństwo.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?
Kiedy konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa?
Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed zaprzeczeniem ojcostwa?

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

O tym, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka, orzeka sąd. To sędzia wydaje wyrok. Jeżeli nie zostały do sądu dostarczone wyniki badań DNA, ale istnieją inne dowody (np. sms-y, zdjęcia, nagrania głosowe) świadczące o wykluczeniu ojcostwa, sędzia może je uznać i wydać wyrok bez wyniku DNA.

Warto jednak pamiętać, że powoduje to wydłużenie procesów sądowych, ponieważ analiza takich dowodów trwa dłużej i potrzeba ich znacznie więcej. Często potrzeba także zeznań dodatkowych świadków, którzy muszą się na kolejnych rozprawach stawić.

Kiedy konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa?

Ojcostwo należy zaprzeczyć w sytuacji, kiedy dany mężczyzna został wpisany w akt urodzenia dziecka, a nie jest jego biologicznym ojcem. Jest kilka sytuacji, kiedy właśnie tak się dzieje.

Jedną z nich, jest sytuacja, kiedy zadziałało prawo domniemania ojcostwa. Zasada ta, polega na tym, że jeżeli dziecko urodzi się w czasie trwania małżeństwa lub do 300 dni od jego ustania albo jego unieważnienia, ojcem prawnym zawsze zostaje mąż (były) matki.

Dzieje się tak, nawet jeżeli rodzice dziecka nie mają ze sobą kontaktu już od dłuższego czasu, a kobieta jest w związku z innym mężczyzną, który chciałby być prawnym opiekunem dziecka.

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed zaprzeczeniem ojcostwa?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zrobić test DNA, jeśli czasem sądowi wystarczą inne dowody. Jednak jest wiele zalet wykonania takiego testu genetycznego.

Pierwszą jest szybsza rozprawa sądowa i oszczędzenie sobie zbędnych nerwów. Taki test ojcostwa jest absolutnie niezaprzeczalnym dowodem w sprawie i sąd prawie nigdy nie rozważa jego prawidłowości. Czy warto więc marnować swój czas, gdy możemy załatwić to na jednej rozprawie?

Kolejną zaletą wykonania testu genetycznego jest oszczędność pieniędzy. Nie chodzi tutaj tylko o koszty dojazdu do sądu na poszczególne sprawy oraz koszty sądowe, a o to, że bardzo często sąd sam zleca wykonanie takiego testu. Testy zlecone właśnie przez tę instytucję są zazwyczaj droższe i muszą za nie zapłacić obydwie strony.

Trzecią zaletą jest wygoda. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie testu prywatnie, możesz go wykonać kiedy i gdzie tylko chcesz. Jeżeli jednak test zleci sąd, miejsce i czas będą zapewne narzucone z góry.

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA