Jak przebiega badanie DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?

Badanie DNA na ustalenie ojcostwa, badania dna na ustalenie ojcostwa

Ustalenie biologicznego ojcostwa polega na porównaniu DNA dziecka z DNA domniemanego ojca, a ściślej rzecz ujmując na wychwyceniu wszystkich podobieństw w materiale genetycznym. Rezultat testu ojcostwa pozwala obecnie jednoznacznie stwierdzić, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka czy też nie.

Testy, którymi dysponują współcześnie działające laboratoria genetyczne charakteryzują się bardzo wysoką czułością, gwarantując tym samym niemal 100% pewność. Wynik badania może albo w potwierdzić ojcostwo, albo je wykluczyć.

Różne rodzaje testów – który wybrać?

Mężczyzna decydujący się na genetyczne badanie ojcostwa ma kilka możliwości. Laboratoria medyczne świadczące usługi z tego zakresu wykonują zwykle dwa rodzaje testów:  badania prywatne oraz badania na sądowe ustalenie ojcostwa. Pierwszy z nich dedykowany jest osobom, które informacje o swoim domniemanym rodzicielstwie chcą zachować wyłącznie dla siebie. Drugi typ badania przeznaczony jest dla klientów chcących wykorzystać uzyskaną informację w sądzie. Wszystko zależy więc od indywidualnych potrzeb każdego z nas.

Jak wygląda procedura badania DNA na ojcostwo?

Aby przeprowadzić analizę DNA konieczne jest pobranie próbek od ojca i dziecka lub od ojca, dziecka oraz matki – wszystko zależy od danej sytuacji.

Źródłem materiału genetycznego jest wymaz z wewnętrznej strony policzka, pobrany specjalną, sterylną wymazówką, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, włosy z cebulkami, zużyte chusteczki i wiele innych. Wszystkie te przedmioty zawierają pewną ilość materiału biologicznego, z którego potem DNA musi zostać odpowiednio wyizolowane.

Badanie DNA na ustalenie ojcostwa, badania dna na ustalenie ojcostwa

Badania DNA na ojcostwo – jak to możliwe, że są tak pewne

Każda pojedyncza cząsteczka DNA posiada dwie zasadnicze cechy, a należą do nich dziedziczność oraz polimorfizm. I to właśnie te dwa czynniki bierze się pod uwagę w czasie badania DNA.

Człowiek wyposażony jest w określony materiał genetyczny, a konkretnie w dwie kopie takiego materiału. Jedną z nich dziedziczymy po matce, drugą natomiast otrzymujemy po ojcu. Jest to zgodne z teorią opracowaną przez XIX- wiecznego czeskiego przyrodnika Grzegorza Mendla. Aby można było potwierdzić biologiczne ojcostwo danego mężczyzny musi on posiadać materiał genetyczny w 50% zgodny z materiałem genetycznym dziecka.

Oprócz cech wspólnych, charakterystycznych dla całego gatunku ludzkiego, każdy z nas posiada pewne niekodujące regiony DNA, które mają niepowtarzalny charakter, a nazywa się je markerami genetycznymi. To właśnie te miejsca warunkują istnienie wspomnianego polimorfizmu. Podczas statystycznej analizy DNA w kierunku ustalenia ojcostwa genetycy sprawdzają zgodność markerów (oznaczonych dwoma liczbami) między domniemanym ojcem a dzieckiem.



Zobacz też:

 
Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA