Jeśli chcesz, aby wynik badania na ojcostwo był pewny, zwróć uwagę na to, aby w analizie zostały uwzględnione 34 markery DNA. Wtedy wynik testu na ojcostwo jest w pełni wiarygodny, nawet jeśli nie uczestniczyła w nim matka dziecka. A ma to często miejsce, gdy badania wykonywane są tylko dla własnej wiedzy (prywatne badania na ojcostwo).
Badania na ojcostwo oparte na analizie 34 markerów DNA – co z tego masz?
Po pierwsze pewny wynik, czyli taki, który potwierdza ojcostwo na ponad 99,9999% lub wyklucza je na 100%. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii tylko taki wynik można uznać za pewny. Dlatego przed wyborem laboratorium, któremu zlecisz badania na ojcostwo, warto, abyś dowiedział się z jak wysokim prawdopodobieństwem ojcostwa laboratorium to wydaje wszystkie swoje wyniki. Jeśli jest ono niższe niż zaleca Towarzystwo, co może się zdarzyć jeśli laboratorium wykonuje swoje badania na ojcostwo opierając się na 16 markerach, to ich liczbę i tak trzeba zwiększyć do 34 markerów. Można też pobrać i przeanalizować próbki DNA od matki dziecka. Niekiedy, po rozszerzeniu analizy o dodatkowe markery, wynik badania zmienia się.
Po drugie, analiza 34 markerów genetycznych pozwala otrzymać jednoznaczny wynik, nawet jeśli DNA dziecka różni się od DNA jego biologicznych rodziców, np. na skutek mutacji genetycznej, którą posiada. Nie musi być ona widoczna i wywoływać objawy chorobowe, ale sprawi już, że jego materiał genetyczny będzie mniej podobny do materiału genetycznego matki i ojca. Jeśli laboratorium przeanalizuje od razu 34 markery DNA, ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest dużo mniejsze.
Badania na ojcostwo – co oznaczają te wszystkie cyferki na wyniku?
Te cyferki, to wartości liczbowe, które przypisane są każdemu badanemu markerowi. Gdy już będziesz trzymał w ręku wynik badania na ojcostwo, na pewno zauważysz, że są ich dwie. Wiedz, że każdy z nas połowę swojego materiału genetycznego dziedziczy po matce, a drugą połowę po ojcu. Stąd też każda liczba pochodzi od jednego rodzica. Zbiór tych liczb tworzy indywidualny profil genetyczny badanej osoby, który jest następnie porównywany pod kątem zgodności – profil genetyczny dziecka porównywany jest z profilem potencjalnego ojca. O potwierdzeniu ojcostwa mówi się wtedy, jeśli we wszystkich badanych markerach u ojca i dziecka występuje jedna wspólna liczba. Brak zgodności w co najmniej 4 markerach z kolei całkowicie wyklucza to ojcostwo.
Zobacz też:
Brak komentarzy, bądź pierwszy!