Uznanie dziecka przed porodem
 

Uznanie dziecka przed porodem

uznanie dziecka przed porodem, rejestracja dziecka przed porodem, zgłoszenie ojcostwa przed porodem

Uznanie dziecka przed porodem to odpowiedzialna decyzja, która wpływa na całe życie. Wywołuje znaczące skutki zarówno w prawach, jak i obowiązkach mężczyzny względem dziecka. Czym jest uznanie ojcostwa? Dlaczego warto wykonać prenatalny test na ojcostwo przed formalnym uznaniem dziecka? Podpowiadamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie dziecka przed porodem – jakie formalności?

Co oznacza rejestracja dziecka przed porodem?

Zgłoszenie ojcostwa przed porodem, a wykonanie testu na ojcostwo

Czym jest uznanie ojcostwa przed porodem?

Według prawa ⚖ uznanie ojcostwa to złożenie dobrowolnego oświadczenia mężczyzny, że jest ojcem danego dziecka. Może to uczynić jeszcze przed narodzinami dziecka, co nazywamy uznaniem nienarodzonego dziecka 🤰. Uznanie dziecka przed porodem następuje tylko w związku nieformalnym. W związku małżeńskim po narodzinach dziecka stosowana jest zasada domniemanego ojcostwa, która oznacza, że ojcem dziecka jest mąż matki 👫.

Uznanie dziecka przed porodem oznacza wpisanie mężczyzny do aktu urodzenia 📃 po narodzinach dziecka i wywołuje ważne skutki zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka.

Uznanie dziecka przed porodem – jakie formalności?

By uznać dziecko przed porodem, mężczyzna musi złożyć oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego, że jest ojcem dziecka. Wymagane jest potwierdzenie tej deklaracji przez matkę dziecka – jednocześnie lub w ciągu 3 miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny 📄. W urzędzie należy przedstawić dokumenty tożsamości rodziców i zaświadczenie lekarskie lub kartę ciąży 📂.

Co oznacza rejestracja dziecka przed porodem?

Rejestracja dziecka przed porodem pozwala na wykonywanie praw i obowiązków ojca od samego początku życia dziecka 👶. Oznacza to, że władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, przez co rozumie się wykonywanie pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz wychowywanie dziecka z poszanowaniem jego godności i praw. Konsekwencje prawne odnoszą się również do nazwiska dziecka, dziedziczenia oraz płacenia alimentów 💰.

Zgłoszenie ojcostwa przed porodem, a wykonanie testu na ojcostwo

Bywają sytuacje, że mężczyźni mimo wątpliwości decydują się na uznanie dziecka przed porodem pod wpływem emocji – by ratować związek 💔. Natomiast podjęcie tej decyzji powinno być oparte na całkowitej pewności co do swojego ojcostwa. Jedynym sposobem, by ją zyskać, jest wykonanie badania DNA 🧪🧬. Prenatalny test na ojcostwo pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i zyskać spokój, gdyż jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo.

Badania na ojcostwo można wykonać już od 8 lub 15 tygodnia ciąży, a ich wynik jest pewny tak samo, jak badania po narodzinach.

Badanie od 8 tygodnia ciąży polega na pobraniu krwi 🩸 od kobiety i wyizolowaniu z niej DNA dziecka, które krąży w krwiobiegu ciężarnej. Z kolei od mężczyzny pobiera się jedynie wymaz z policzka.

Natomiast test od 15 tygodnia ciąży wiąże się z pobraniem płynu owodniowego podczas wykonywanych kontrolnych badań 💉. Od rodziców potrzebne są jedynie próbki w postaci np. wymazu z policzka, używanej szczoteczki do zębów 🪥, maszynki do golenia 🪒, włosów z cebulkami.

Ten prosty i szybki sposób pozwala zyskać pewność co do ojcostwa na całe życie. Dzięki temu możliwe będzie zgłoszenie ojcostwa przed porodem w USC. W ten sposób rejestracja dziecka przed porodem przebiegnie pozytywnie.

To może Cię zainteresować: Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA