Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?
 

Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

jak dlugo utrzymuje sie dna na wymazie z policzka

Mimo że wykonywanie testów DNA w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod umożliwiających sprawdzenie pokrewieństwa, wciąż istnieje sporo pytań, jakie zadają sobie osoby chcące wykonać to badanie. Jedną z rzeczy, nad którymi zastanawia się spore grono osób, jest wątpliwość co do czasu utrzymywania się DNA na wymazie z policzka. Często spotkać się można z obawami dotyczącymi prawidłowości próbki czy warunków w jakich powinno się ją przetrzymywać. W rzeczywistości wymaz pobrany z wnętrza policzka nie posiada określonego terminu przydatności. Dlaczego tak się dzieje? 

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

⏩ Informacja ta może przysporzyć o niedowierzanie, lecz prawdą jest, że DNA na wymazie z policzka potrafi utrzymać się nawet do kilkudziesięciu lat.

Materiał genetyczny pobrany we właściwy sposób, odpowiednio zabezpieczony oraz przechowywany w prawidłowych do tego warunkach to dobre narzędzie, które posłużyć może do wykonania badań i wskazania biologicznego pokrewieństwa jeszcze na długo po jego faktycznym pobraniu.

Laboratoria polecają dostarczenie próbek w ciągu kilku dni od ich pobrania, jednak w przypadku nieposiadania natychmiastowej możliwości wysyłki późniejsze oddanie materiału genetycznego pod żadnym pozorem nie wpłynie negatywnie na jego końcowy wynik.

W dużej mierze chodzi tutaj o minimalizację ryzyka degradacji DNA mogącego wyniknąć na skutek niewłaściwego przechowywania próbki.

Poczytaj też: Czy we włosach jest DNA? DNA we włosach

Jak pobrać i przechowywać wymazy z policzka?

Zanim pobierzemy wymaz z wewnętrznej strony policzka do testu na ojcostwo, nie powinniśmy spożywać żadnych posiłków, przekąsek ani napojów, nie palić papierosów oraz nie żuć gumy na około 1 godzinę przed pobraniem. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka potencjalnego zanieczyszczenia materiału genetycznego oraz uniknięcie możliwej konieczności ponownego pobrania próbki.

Kiedy wymaz jest już pobrany, konieczne jest schowanie go do papierka i kartonika, w których znajdowały się wcześniej wymazówki. W przypadku patyczków kosmetycznych chowa się je do czystych papierowych kopert.

✅ Najlepsze warunki na przechowywanie próbek z wymazem DNA to suche i zacienione miejsca w temperaturze pokojowej np. szuflada

Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?

Istnieje wiele przedmiotów, które przydać się mogą w badaniu DNA na ojcostwo. Każdy z nich daje pewność i zapewnia autentyczność otrzymanych wyników. W badaniach posłużyć mogą:

  • smoczek dziecka
  • maszynka do golenia
  • szczoteczka do zębów
  • chusteczka zawierająca na sobie wymaz w postaci kataru
  • niedopałek papierosa
  • nić dentystyczna 
  • szklanka lub butelka
  • plaster i opatrunek.

 To może Cię zainteresować: Czy próbka testu na ojcostwo ma wyschnąć?

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA