Bezpłatny test na ojcostwo?

bezpłatny test na ojcostwo, bezpłatne testy na ojcostwo

Testów na ojcostwo nie wykonuje się w celach medycznych, a tylko takie są refundowane przez NFZ. W związku z tym nie ma czegoś takiego jak bezpłatny test na ojcostwo. Za jego realizację płaci osoba, która się go domaga, przeważnie jest nią zleceniodawca. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które sprawiają, że testy na ojcostwo są dostępne dla każdego.

Same laboratoria starają się dostosowywać swoje badania do zróżnicowanych możliwości finansowych swoich pacjentów. Jak im się to udaje?

Za test na ojcostwo nie musisz płacić od razu w całości!

Niektóre z nich wprowadzają np. specjalne, często całkowicie nieoprocentowane, systemy ratalne. Są one adresowane przede wszystkim do tych osób, które nie mogą zapłacić za całe badanie ojcostwa od razu. Taki pacjent otrzymuje wówczas szybki kredyt, a wszystkie koszty związane z wykonaniem badania genetycznego zostają rozłożone na kilka lub kilkadziesiąt rat – w zależności od indywidualnych potrzeb. Zerowe oprocentowanie oznacza jednocześnie, że nie są mu naliczane żadne odsetki. Pacjent może więc spokojnie spłacać swoje badanie, bez poczucia, że jego miesięczny budżet został w jakiś szczególny sposób nadszarpnięty. 

bezpłatny test na ojcostwo, bezpłatne testy na ojcostwo

REKLAMA

Kiedy koszty badania ojcostwa mogą zostać przeniesione na Skarb Państwa

W przypadku prywatnego badania ojcostwa uiszczenie opłaty za jego wykonanie jest obowiązkiem zleceniodawcy, chyba, że matka dziecka i domniemany ojciec umówią się inaczej. Za sądowe badanie ojcostwa płaci najczęściej strona przegrana, w zależności od tego, która z nich jest stroną pozywającą, a która pozwaną. Czasem sąd sam decyduje o podzieleniu obowiązku wniesienia opłaty za test po równo między obie strony. Istnieją ponadto sytuacje kiedy osoba domagająca się badania genetycznego może zostać zwolniona z obowiązku opłaty za jego wykonanie. Dzieje się tak w przypadku:

  • Gdy dziecko, którego sprawa dotyczy przebywa w ośrodku opiekuńczym
  • Gdy trudna sytuacja materialna uniemożliwia opłacenie badania ojcostwa zarówno jednej, jak i drugiej stronie

Wówczas koszty za przeprowadzone badanie genetyczne zostają w całości przeniesione na Skarb Państwa.

Polecamy: Cena czyni cuda w testach na ojcostwo?

Testy na ojcostwo – jednorazowy koszt, wiedza na całe życie!

Ceny testów na ojcostwo są rozmaite. Znajdziemy i takie za 500 i takie za 1500 zł. Wybierając badanie upewnijmy się, że w cenie mamy wszystko, na czym nam zależy np. możliwość ponownego pobrania próbki na wypadek niepowodzenia, albo możliwość skorzystania z darmowych konsultacji telefonicznych – w trakcie realizacji badania obie te opcje mogą się okazać niezwykle pomocne. Warto sobie jednak uzmysłowić, że sprawy związane z ustaleniem ojcostwa są tak ważne, że cena powinna odgrywać tym przypadku drugoplanową rolę. Bo przecież realizacja testu na ojcostwo to jednorazowy koszt, za to informacje, których dostarcza służą nam przez całe życie.Zobacz też:

4.7/5 - (13 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA