Badania DNA czy analiza grup krwi? Która metoda lepsza?
 

Badania DNA czy analiza grup krwi? Która metoda lepsza przy ustalaniu ojcostwa?

badania dna czy analiza grup krwi

Badania DNA, w przeciwieństwie do badań opartych na analizie grup krwi, potrafią pewnie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Mężczyźni, którzy desperacko szukają potwierdzenia swojego pokrewieństwa z dzieckiem, w pierwszej kolejności często sięgają po najprostsze metody. Nic nie da im jednak takiej pewności jak badania genetyczne, a już zwłaszcza badania oparte na analizie 34 markerów DNA.

Analiza grup krwi – tą metodą nie da się pewnie potwierdzić ojcostwa

A jedynie wstępnie je wykluczyć. Wynika to stąd, że każdy z nas może mieć jedną spośród zaledwie 4 grup krwi w układzie ABO: A, B, AB lub 0. Po świecie chodzą więc miliony osób z identyczną grupą krwi. To, że mężczyzna posiada taką samą grupę krwi jak dziecko nie oznacza jeszcze, że to on jest jego biologicznym ojcem. Przy pomocy tej metody można jednak próbować wykluczyć ojcostwo. Oczywiście tylko wstępnie, bo pewność dają tylko badania DNA. I tak, np. dziecko, którego matka ma grupę krwi 0, a ojciec B nie będzie miało grupy krwi A itp. Warto dodać, że nigdy nie można wykluczyć sytuacji, kiedy grupa krwi, któregoś z badanych została błędnie oznaczona. Takie przypadki nie należą do rzadkości.

Jaka cecha DNA sprawia, że jego analiza pozwala pewnie ustalić ojcostwo

Tą cechą jest unikatowość. Każdy z nas ma bowiem swój indywidualny profil genetyczny. Z drugiej jednak strony składa się on z elementów, które dziecko dziedziczy po swoich biologicznych rodzicach – w połowie po matce, w połowie po ojcu. Nazywa się je markerami genetycznymi. Odpowiadają one konkretnym miejscom na DNA, a na wyniku testu ojcostwa opisane są dwiema liczbami. Jedna z nich pochodzi od matki, druga od ojca. Jeśli badania DNA odbywają się tylko z udziałem ojca i dziecka, to warto przeprowadzić je na 34 markerach.

 

Badania DNA wykonane na podstawie 34 markerów DNA (miejsc na DNA) wykluczają ojcostwo ze 100% pewnością albo potwierdzają je z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Spełniają tym samym zalecenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, dla którego wynik badania DNA jest pewny, jeśli wskazuje takie właśnie prawdopodobieństwo ojcostwa.

 

Badania DNA na ojcostwo polegają na porównaniu profilu genetycznego dziecka z profilem genetycznym jego przypuszczalnego ojca. Jedna z dwóch liczb reprezentujących każdy marker u ojca powinna się pokrywać z jedną liczbą występującą przy każdym markerze u dziecka. Jeśli tak jest, ojcostwo zostaje potwierdzone. Jeśli badania DNA ujawnią choć 4 różnice – laboratorium wyklucza takiego mężczyznę jako biologicznego ojca dziecka. Wykluczenie to następuje zawsze ze 100% pewnością.

Badania DNA – ich wyniki są tak pewne, ze sąd uznaje je jako dowód

Na przykład w sprawach o alimenty na dziecko czy podział majątku. I dotyczy to zarówno testów sądowych, realizowanych z całą formalną procedurą pobrania próbek, jak i testów prywatnych,  pozbawionych tej procedury. W drugim przypadku warunkiem uznania wyniku testu prywatnego jako głównego dowodu w sprawie jest jednak zgoda obu stron.


Zobacz też:

 

 

 

 

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA