Anonimowe testy na ojcostwo w Polsce?
 

Anonimowe testy na ojcostwo w Polsce?

jak długo próbka nadaje się do analizy

Zapewne wielu osobom anonimowość kojarzy się z czymś co powoduje, że człowiek czuje się bezpiecznie. Takim miejscem dla wielu osób jest Internet, gdzie tak naprawdę nie trzeba się ujawniać.  Można swobodnie poruszać się po świecie Internetu bez obawy o to, że ktoś nas zidentyfikuje..

.
Zauważyłem również, że anonimowość jest bardzo ważna dla mężczyzn, którzy chcą wykonać test na ojcostwo. W Polsce ten temat jest dość delikatny, bo przecież jak ojciec może robić coś takiego? Wszyscy przecież wokół mówią, że dziecko to wykapany tatuś. Cóż niektórzy mężczyźni wykonują taki test, ponieważ dostali „sygnał”, że dziecko, które wychowują niekoniecznie jest ich. Czasem też robią na złość partnerce albo chcą coś udowodnić osobom trzecim. W takiej sytuacji pierwsza myśl jaka przychodzi to wykonać badania DNA! Nie chcąc być potępionym przez otoczenie ukrywają ten fakt przed „całym światem”. Stąd też anonimowość dla wielu niepewnych ojców jest tak ważna…

A jak to wygląda w Polsce?.

Kontaktując się z jednym z laboratoriów zapytałem wprost czy mogę wykonać badanie bez podawania danych osobowych. Otrzymałem informację, że na dokumencie zlecenia badania ojcostwa powinny pojawić się dane osób uczestniczących w badaniu, ale … laboratorium nie ma możliwości zweryfikowania tych danych, ponieważ nie ma takiej mocy prawnej.

Chodzi jedynie o to, że dane podane w formularzu będą widnieć na wyniku testu. Ma to znaczenie w sytuacji kiedy wyjdzie wynik wykluczający ojcostwo, a będziesz go chciał wykorzystać w sądzie. Taki wynik badania prywatnego na którym widnieją dane może stanowić wstępny materiał dowodowy w sprawie np. o zaprzeczenie ojcostwa. W momencie kiedy na wyniku jest tylko napisane „domniemany ojciec” oraz „dziecko” takim dokument nie ma dla sądu żadnej wartości.

Poufność i ochrona danych osobowych

To, że podasz prawdziwe dane osobowe nie świadczy o tym, że zostaną one przekazane osobom niepowołanym! Wręcz przeciwnie – laboratoria mają obowiązek ochrony danych osobowych zgodnie z obowiązującą ustawą. Nie ma możliwości, aby wypłynęły gdzieś poza obszar laboratorium. A co jeżeli ktoś się za mnie podszywa? Laboratoria powinny mieć wprowadzony system zabezpieczający, aby wykluczyć taką możliwość. Najważniejsze jest, aby w momencie kiedy ktoś dzwoni chcąc uzyskać szczegółowe informacje,  laboratorium nigdy nie powinno ich udzielić w pierwszym kontakcie. Standardowa procedura powinna wyglądać tak, że laboratorium informuje, że jeżeli w bazie widnieje zlecenie na podane nazwisko to oddzwoni na numer podany w formularzu. Dodatkowo przed przekazaniem informacji klient powinien potwierdzić hasło, które wcześniej zostanie ustalone. Są to procedury bezpieczeństwa, które mają wyeliminować przypadki przekazania informacji osobom trzecim.

Zastanawiasz się czy podawać prawdziwe dane?

Przed zleceniem badania DNA na ojcostwo zastanów się czy dokument ma stanowić jedynie informację dla Ciebie czy może w przypadku wykluczenia ojcostwa chciałbyś pójść z wynikiem do sądu. Pamiętaj, że sąd „obejrzy” wynik w momencie kiedy pojawią się tam dane stwierdzające Twoją tożsamość.

.


Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA