Ile trwa badanie na ojcostwo?
 

Ile trwa badanie na ojcostwo?

Zlecenie testu na ojcostwo
Decydując się na badanie ojcostwa każdy mężczyzna chciałby najlepiej od razu wiedzieć czy jest biologicznym ojcem czy też nie. Spotkałem się nawet z sytuacją, że mężczyzna chciał kupić zestaw do testu na ojcostwo w aptece, pójść do domu i tam wykonać badanie  – miało to tak samo działać jak w przypadku testu ciążowego. Cóż wydaje mi się, że takie rozwiązanie byłoby idealne dla wielu ojców, a wręcz stałoby się standardem po przyjściu na świat dziecka. 
.
Niestety przeprowadzenie analizy genetycznej nie jest takie proste, wiąże się z precyzją oraz posiadaniem odpowiedniego sprzętu. Próbki muszą przejść przez wszystkie etapy badania tak aby móc wydać ostateczny i pewny rezultat. Ile zatem czeka się na wynik testu? Zależy to przede wszystkim od oferty laboratorium oraz rodzaju dostarczonego materiału.

Ile trwa badanie na ojcostwo?

.
  • Test na ojcostwo na podstawie wymazów – badanie powinno trwać nie dłużej niż 10 dni roboczych (ok. 2 tygodnie). Zazwyczaj jest to maksymalny czas oczekiwania na rezultat testu. Oczywiście niektóre laboratoria oferują szybsze terminy, bo ok. 5 dni roboczych. Wszystko zależy od konkretnej oferty. Ponadto materiałem, który najlepiej poddać analizie jest właśnie wymaz z wewnętrznej strony policzka.
  • Test na ojcostwo z innych próbek – do grupy takich materiałów należy zaliczyć włosy z cebulkami, chusteczkę z wydzieliną z nosa, szczoteczkę do zębów itd. Analiza takich próbek jest bardziej skomplikowana, ponieważ z materiałów mikrośladowych trudniej „wyciągnąć” DNA. Trzeba wykonać specyficzną analizę, a co za tym idzie termin realizacji badania jest nieco dłuższy i wynosi zazwyczaj ok 15 dni roboczych.
  • Badanie DNA na ojcostwo w ciąży – do testu pobiera się albo płyn owodniowy, zamiennie biopsję kosmówki, albo krew marki. Analiza takich materiałów wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego oraz doświadczenia. Nie wszystkie laboratoria podejmują się wykonania takich analiz. Wynik zazwyczaj otrzymuje się po 2-3 tygodniach. Więcej na temat ustalenia ojcostwa w ciąży znajdziesz tutaj…
Warto jednak wspomnieć o tym, że czas realizacji podany na stronach internetowych laboratoriów  jest czasem szacunkowym. Mogą zdarzyć się sytuacje kiedy konieczne będzie ponowienie któregoś z etapów analizy, ponieważ np. próbka okaże się słabszej jakości. Może również zdarzyć się tak, że po zakończeniu analizy wynik będzie niejednoznaczny i trzeba będzie włączyć materiał od matki (bardzo sporadyczne przypadki). To również wydłuży wydanie ostatecznego rezultatu. Wspomnę jeszcze o tym, że dostarczony materiał może okazać się niewystarczający do uzyskania pełnego profilu genetyczne i będzie konieczne ponowne pobranie próbek. Czas kolejnej analizy będzie liczony od początku.
.
Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA