Test na ojcostwo nienarodzonego dziecka

Test na ojcostwo nienarodzonego dziecka, testy na ojcostwo nienarodzonego dziecka

Niezależnie od tego, czy test odbywa się przed narodzeniem dziecka czy po, wynik zawsze jest pewny i całkowicie wiarygodny. Test na ojcostwo nienarodzonego dziecka można wykonać już po 10. tygodniu ciąży, na podstawie krwi pobranej od matki (izolując z niej DNA dziecka), płynu owodniowego czy fragmentów kosmówki.

Test na ojcostwo nienarodzonego dziecka – próbki

Aby wykonać test na ojcostwo nienarodzonego dziecka, można skorzystać z jednej z dwóch metod pobierania próbek jego DNA. Pierwsza polega na pobraniu krwi od matki i wyizolowaniu stamtąd materiału genetycznego dziecka. Jest to możliwe, ponieważ już po 10. tygodniu ciąży w krwiobiegu matki jest go na tyle dużo, że z powodzeniem można w ten sposób dowiedzieć się, kto jest ojcem dziecka. Od kobiety próbką jest także krew, a od mężczyzny – wymaz z policzka.

Drugim sposobem pobrania próbek DNA dziecka jest pobranie ich w czasie badań prenatalnych po 13. albo 15. tygodniu ciąży. Specjalista pobiera wtedy płyn owodniowy albo fragment kosmówki dziecka. Próbki od rodziców mogą być w tym przypadku dowolne, czyli wymazy z policzka albo mikroślady (np. używana maszynka do golenia czy włosy z cebulkami).

Test na ojcostwo nienarodzonego dziecka – jak wygląda?

Próbki od dziecka pobierane są w placówce. Przy pierwszym sposobie od kobiety pobiera się krew – szybko i łatwo, jak przy standardowej morfologii. Kosmówkę i płyn owodniowy specjalista pobiera natomiast w czasie badań prenatalnych. Dzięki temu może dodatkowo sprawdzić, czy u dziecka nie rozwijają się wady genetyczne, np. zespół Downa czy Turnera. Później na podstawie otrzymanego materiału ustala się profile genetyczne wszystkich badanych („genetyczne odciski palca”), które są ze sobą porównywane.

Test na ojcostwo nienarodzonego dziecka – dlaczego jest pewny?

Test na ojcostwo nienarodzonego dziecka jest zawsze tak samo pewny jak ten wykonywany po narodzinach. Pokaże więc identyczny wynik, jednoznacznie wykluczając lub potwierdzając ojcostwo. Dlaczego? Fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają się. Oznaczone w badaniu profile genetyczne będą więc zawsze takie same. Co więcej, są one dziedziczone w połowie po matce i w połowie po ojcu. Dla wyniku testu nie ma również znaczenia rodzaj próbki, z której zostanie wyizolowane DNA.

Pamiętaj, że test na ojcostwo wykonujesz raz na całe życie, dlatego warto wybrać najlepsze laboratorium!



Zobacz też: 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA