gorny-mobile_25.03.20
img

Jak sprawdzić DNA domowym sposobem?

jak sprawdzić DNA domowym sposobem

Badanie DNA na ojcostwo wykonuje się na podstawie próbki z materiałem genetycznym – wymazu z policzka lub próbki dyskretnej, np. smoczka, włosów, maszynki do golenia. Czy można wykonać taki test na ojcostwo samodzielnie w domu, bez konieczności udawania się do przychodni? Okazuje się, że tak! Jak sprawdzić DNA domowym sposobem?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak sprawdzić DNA domowym sposobem?

Badanie DNA na ojcostwo można wykonać w domu – nie przypomina ono jednak domowych testów ciążowych i tym podobnych badań. Pobrane próbki muszą trafić do analizy do laboratorium genetycznego.

Poczytaj też: Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo?

Jak sprawdzić DNA w domu lub w innym wygodnym dla pacjenta miejscu? 3 proste kroki

#1 Zamów zestaw pobraniowy

Zestaw do pobrania próbek DNA do badania na ojcostwo można zamówić drogą online lub przez telefon. Wysyłka najczęściej jest bezpłatna, a paczkę można zamówić na dowolny adres, w tym także za granicę. Pacjent może zamówić przesyłkę dyskretną, na której nie będzie żadnych pieczątek ani oznaczeń, a samo zamówienie zestawu nie obliguje go do wykonania testu DNA na ojcostwo.

#2 Pobierz próbki do badania

Badanie DNA na ojcostwo można wykonać na podstawie różnych próbek (uzyskanych od ojca i dziecka). Analizie może zostać poddany wymaz z policzka, zużyta maszynka do golenia, szczoteczka do mycia zębów, a nawet niedopałek papierosa.

Zamówiony zestaw zawsze zawiera czytelną instrukcję. Jeśli chcemy pobrać wymaz, wystarczy potrzeć patyczkami wymazowymi wewnętrzną stronę policzków badanych osób. W przypadku próbek dyskretnych (np. dziecięcy smoczek) – przedmioty należy zapakować pojedynczo do opisanych papierowych kopert.

#3 Odbierz wynik

Wynik testu DNA na ojcostwo można odebrać w formie online lub tradycyjnej listownej, a często także osobiście. Po wysłaniu wymazu z policzka wynik jest gotowy do 3-5 dni roboczych, natomiast przy innych próbkach czas oczekiwania wynosi do 10 dni roboczych.

Wynik testu na ojcostwo jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo. Na wyniku znajdują się profile genetyczne badanych osób, które mogą zostać opisane z użyciem ich danych osobowych (tak, by wynik był wiarygodny) lub mogą być anonimowe – wtedy próbki zostają opisane np. jako „Domniemany Ojciec” oraz „Dziecko”.

Jak pobrać próbki do testu na ojcostwo w domu?

Pobranie próbek do badania DNA na ojcostwo w domu jest proste i bezbolesne. W przypadku wymazów z policzka wystarczy potrzeć bawełnianą główką wymazówki wewnętrzną stronę policzka – jedną wymazówką lewy policzek, a drugą prawy.

Próbki dyskretne wystarczy natomiast zapakować do czystych papierowych kopert i opisać imieniem i nazwiskiem lub np. „dziecko”, „ojciec”.

Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo z danymi osobowymi? Może się przydać!

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa, dowody o zaprzeczenie ojcostwa
Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Jeśli mężczyzna podejrzewa, że nie jest ojcem swojego dziecka, przysługuje mu możliwość zaprzeczenia ojcostwa. Aby wykazać swoje racje podczas sprawy...

Zamknij