Jak sprawdzić czy dziecko jest moje? ➡ Poczytaj! ➡
 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest moje?

jak sprawdzić czy dziecko jest moje

Zdarzają się sytuacje, w których ojciec ma wątpliwości, czy dziecko, które urodziła mu kobieta, należy do niego. Zamiast zaprzątać sobie głowę plotkami lub podejrzeniami o zdradę, wystarczy wykonać proste i dyskretne badanie na ojcostwo. Wynik takiego badania stanowi jednoznaczny i niezbity dowód na ojcostwo. Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?

Do niedawna testy na ojcostwo opierały się głównie na badaniach grupy krwi. Obecnie wiadomo jednak, że wynik takiego badania nie jest wiarygodny, ponieważ grupa krwi nie może być traktowana jako wyróżnik danej osoby. W przeciwieństwie do profili genetycznych, które są unikalne.

Poczytaj więcej o porównaniu grup krwi: Czy inna grupa krwi zawsze wyklucza ojcostwo?

Współcześnie – aby sprawdzić, czy pomiędzy dwoma osobami jest pokrewieństwo biologiczne, wykonuje się więc analizę profilu genetycznego. Ustalenie i porównanie genetycznego odcisku palca dwóch osób pozwala jednoznacznie rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak wygląda taki test?

Jak wygląda test na ojcostwo?

Test na ojcostwo to badanie polegające na analizie DNA. Takie badania genetyczne są w dzisiejszych czasach bardzo łatwo dostępne. Zestaw do pobrania próbki można zamówić dyskretnie na dowolny adres, a następnie odesłać próbki do analizy.

Próbkę do badań stanowi nie tylko wymaz z policzka – materiał genetyczny można pobrać także z przedmiotów osobistego użytku (np. szczoteczki do mycia zębów lub chusteczki higienicznej). Wynik testu otrzymuje się do 5 lub do 10 dni roboczych (w zależności od rodzaju próbki).

To może Cię zainteresować: Dlaczego zlecamy testy na ojcostwo? Najczęstsze powody

Jak wybrać dobry test na ojcostwo?

Na wynik testu ojcostwa wpływa między innymi ilość analizowanych markerów. Aby był on pewny, należy wybrać takie badanie, które analizuje przynajmniej 24 markery (obecnie najszerszym zakresem jest badanie 34 markerów DNA).

Nie należy oszczędzać na tym rozwiązaniu, warto także wybierać tylko i wyłącznie te placówki, które posiadają odpowiednie certyfikaty oraz doświadczenie. Jeśli wynik testu DNA jest potrzebny w sądowej sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, aby był on bardziej wiarygodny, warto, aby znalazły się na nim dane osobowe.

Ciekawy artykuł: Jak wybrać laboratorium genetyczne? DARMOWY PORADNIK

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA