Pomyłka przy in vitro – kobieta urodziła nie swoje dziecko?!
 

Pomyłka przy in vitro – kobieta urodziła nie swoje dziecko?!

pomyłka przy in vitro, pomyłka in vitro

Hania przyszła na świat w 2014 roku z licznymi wadami wrodzonymi. Niestety szybko okazało się też, że nastąpiła pomyłka przy in vitro – zapłodniono niewłaściwą komórkę jajową, co wykazały badania DNA. Rodzicom Hani nie udało się dojść do porozumienia ze szpitalem i ubezpieczycielem. Teraz domagają się odszkodowania 3 milionów złotych na drodze sądowej.

Pomyłka przy in vitro – test DNA wykazał brak pokrewieństwa…

Hania urodziła się z bardzo rzadkim zespołem wad genetycznych Schinzela-Giediona – wymaga stałej i specjalistycznej opieki, drogich zabiegów i leków. Podczas badań na jaw wyszło też, że dziewczynka… nie jest biologiczną córką kobiety, która ją urodziła! Badania genetyczne wykazały brak pokrewieństwa.

W klinice in vitro doszło do szokującego błędu – pomylono komórki jajowe i nasienie zapłodniono niewłaściwą.

Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo po in vitro?

Rodzice małej Hani walczą o odszkodowanie

Od momentu, kiedy okazało się, że w szpitalu popełniono błąd przy in vitro, rodzice dziewczynki walczą o sprawiedliwość. Niestety lekarz przeprowadzający zabieg został uniewinniony, a śledztwo w sprawie błędu zostało umorzone.

Nie udało się też dojść do porozumienia w kwestii zadośćuczynienia. Dlatego właśnie ruszył kolejny proces – o 3 miliony złotych odszkodowania. Klinika, w której przeprowadzono zabieg in vitro, utrzymuje, że wszystkie procedury były zachowane.

To może Cię zainteresować: Szokująca podmiana w szpitalu – matka wychowuje nie swoją córkę!

Testy DNA po in vitro?

Znaczna większość klinik in vitro wykorzystuje ściśle określone procedury, które uniemożliwiają taką pomyłkę. Jak widać – błędy jednak się zdarzają. Znane są również przypadki celowej podmiany komórek rozrodczych, np. na nasienie pracownika.

Jedynym wyjściem, by mieć pewność co do biologicznego pokrewieństwa po in vitro, wydaje się więc wykonanie badania DNA. Testy na ojcostwo i macierzyństwo pozwalają jednoznacznie określić, czy dziecko pochodzi od badanych osób.

Zobacz też: Te przedmioty pomogą Ci sprawdzić, kto jest ojcem

Zdjęcie: ©sasint/pixabay.com

Źródła informacji:

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/lekarze-pomylili-sie-podczas-in-vitro-ruszyl-proces-o-3-miliony-odszkodowania-aa-GxEQ-qjNx-vPeX.html

https://invitroonline.pl/hania-urodzila-sie-chora-przez-pomylke-w-klinice-in-vitro-winnych-nadal-brak/

5/5 - (4 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA