Badania na ojcostwo na NFZ? Czy to możliwe? Testynaojcostwo.pl
 

Badania na ojcostwo na NFZ?

badania na ojcostwo na NFZ, badanie na ojcostwo na nfz

Często dostaję od Was pytania, czy można wykonać badania na ojcostwo na NFZ. Niestety – nie ma takiej możliwości. Dlaczego? Badania wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są badaniami medycznymi. Czyli takimi, które mają na celu wykrycie chorób i poprawę stanu zdrowia pacjenta. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań… 

Test na ojcostwo do celów prywatnych – kto za niego płaci?

Za badanie na ojcostwo dla własnej wiedzy płaci osoba zlecająca test (zleceniodawca). Można oczywiście umówić się inaczej (np. dzieląc koszty między wszystkich uczestników), jednak ani NFZ, ani Skarb Państwa nie opłacają tego typu badania.

Warto pamiętać o możliwości rozłożenia płatności na dogodne raty (nawet kilkanaście-kilkadziesiąt rat). Nie ma zatem konieczności opłacenia badania od razu w całości.

Ciekawy artykuł: Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Badania na ojcostwo na NFZ – nie, ale czasami mogą być za darmo…

Co prawda bardzo rzadko, ale zdarza się, że opłata za test na ojcostwo do celów sądowych przeniesiona jest Skarb Państwa. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy obie strony są w zbyt złej sytuacji materialnej, by opłacić badanie lub gdy dziecko przebywa w ośrodku opiekuńczym.

Najczęściej koszty sądowego badania na ojcostwo ponosi strona przegrana, czasami decyzją sądu są one podzielone po połowie (połowę płaci strona pozywająca, połowę pozwana).

Test na ojcostwo – jedna opłata, pewność na całe życie

Pewność co do ojcostwa jest tak naprawdę bezcenna. Takie badanie wykonuje się raz na całe życie, a jego wynik jest chyba jednym z najważniejszych – nie tylko dla unormowania prawnej sytuacji, ale przede wszystkim spokoju ducha.

Jeśli szukasz oferty dla siebie, nie warto zatem kierować się tym, by cena była jak najniższa. Najlepiej sprawdzić, co jest w niej zawarte i mieć z góry pewność, ile zapłacisz. Upewnij się, że w cenie masz np. gwarancję na próbki, profile genetyczne na wyniku czy przesyłkę.


NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE LABORATORIUM BADAŃ DNA? [PDF]


Czat

Zdjęcie: ©jarmoluk/pixabay.com

5/5 - (5 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA