Kiedy lepiej wykonać test na ojcostwo – po urodzeniu dziecka czy w ciąży?
 

Kiedy lepiej wykonać test na ojcostwo – po urodzeniu dziecka czy jeszcze w czasie ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży

Celem każdego testu na ojcostwo jest potwierdzenie lub zaprzeczenie biologicznego pokrewieństwa między mężczyzną (potencjalnym ojcem) a dzieckiem. Najczęściej takie badania wykonuje się dopiero po narodzinach dziecka – pierwszą próbkę DNA w postaci wymazu z policzka można pobrać już od 2-dniowego noworodka. Czasem jednak partnerzy nie mogą odkładać sprawy na „za 9 miesięcy”.

Z różnych powodów zależy im na szybszym poznaniu prawdy, np. gdy w grę wchodzą alimenty. W takim przypadku mogą zdecydować się na badanie ojcostwa w ciąży. Na czym ono polega? Czy jest mniej, czy może bardziej skuteczne od tradycyjnego testu na ojcostwo?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie testy na ojcostwo można wykonać?

Testy na ojcostwo, które można wykonać, dzielą się na badanie na etapie ciąży i po narodzinach dziecka. Bez względu na to, na które badanie się zdecydujesz, uzyskasz pewny i jednoznaczny wynik na całe życie. Analizowane fragmenty DNA nie zmieniają się bowiem w trakcie życia, a są ustalone już w momencie poczęcia.

Test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia – na podstawie krwi ciężarnej i wymazu domniemanego ojca.

Test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia – na podstawie płynu owodniowego, wymazu od matki i dowolnej próbki domniemanego ojca.

Test na ojcostwo po narodzinach: dostępny od drugiej doby życia. Wystarczą próbki od ojca i dziecka – mogą być dowolne (m.in. wymazy z policzka, smoczek, maszynka do golenia, włosy z cebulkami).

Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 8 tygodnia?

Taki test polega na analizie krwi pobranej od matki oraz wymazu z policzka pozyskanego od mężczyzny – przypuszczalnego ojca. Nasuwa się jednak pytanie: a co z próbkami DNA dziecka?

Otóż pozyskiwane są one bezpośrednio z krwi matki. To właśnie w niej znajdują się materiał genetyczny przyszłego potomka. Ten typ DNA określa się jako cffDNA, czyli wolne pozakomórkowe DNA płodu. W początkowej fazie jest go co prawda niezbyt dużo, zwiększa jednak swoje stężenie z każdym kolejnym dniem.

Aby badanie było skuteczne wystarczy skończony 8 tydzień ciąży. Pobranie próbki do testu wygląda jak zwykła morfologia, a przychodząc na nie, nie trzeba być na czczo. Pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza, a mianowicie: jaka jest skuteczność tej metody? Okazuje się, że identyczna jak w przypadku testu na ojcostwo po porodzie.

Na czym polega test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia?

Od 15 tygodnia ciąży można wykonać badanie, do którego próbkami są płyn owodniowy, wymaz z policzka od mamy i dowolna próbka domniemanego ojca (również dyskretna, np. szczoteczka do zębów).

Test na ojcostwo wykonany w trakcie badań w ciąży daje pewny i jednoznaczny wynik. Można go połączyć z badaniami diagnostycznymi i przy okazji dowiedzieć się, czy dziecko nie ma trisomii odpowiedzialnych za zespoły wad wrodzonych, np. zespół Downa.

Badanie wykonuje doświadczony lekarz, który kontroluje jego przebieg przy pomocy ultrasonografu, pracuje na nowoczesnym sprzęcie.

Przeczytaj również: Jak krok po kroku ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

pewny test na ojcostwo w ciąży

REKLAMA

Polecamy: Uznać lub ustalić ojcostwo możesz jeszcze przed urodzeniem dziecka!

Kiedy lepiej wykonać test na ojcostwo: w ciąży czy po narodzinach?

Wybór badania powinien zależeć od potrzeb i możliwości przyszłych rodziców i być dobrze przemyślany. Niezależnie jednak od z jakiego rodzaju próbki test na ojcostwo w ciąży zostanie wykonany, jego wynik będzie zawsze pewny i jednoznaczny.

Tym co różni test DNA na ojcostwo w ciąży od testu prowadzonego metodą tradycyjną jest na pewno jego cena. Niemniej jednak nie ma innej metody, która pozwalałaby ustalić biologiczne ojcostwo tak wcześnie.


pakiet badań pewna mama


Zobacz też:

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA