gorny-mobile_25.03.20
img

Kiedy lepiej wykonać test na ojcostwo – po urodzeniu dziecka czy jeszcze w czasie ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży

Celem każdego testu na ojcostwo jest potwierdzenie lub zaprzeczenie biologicznego pokrewieństwa między mężczyzną (potencjalnym ojcem), a dzieckiem. Najczęściej takie badania wykonuje się dopiero po narodzinach dziecka – pierwszą próbkę DNA w postaci wymazu z policzka można pobrać już od 2-dniowego noworodka. Czasem jednak partnerzy nie mogą odkładać sprawy na „za 9 miesięcy”.

Z różnych powodów zależy im na szybszym poznaniu prawdy, np. gdy w grę wchodzą alimenty. W takim przypadku mogą zdecydować się na badanie ojcostwa w ciąży. Na czym ono polega? Czy jest mniej, czy może bardziej skuteczne od tradycyjnego testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo w trakcie badań w ciąży

Test na ojcostwo wykonany w trakcie badań w ciąży daje pewny i jednoznaczny wynik. Można go połączyć z badaniami diagnostycznymi i przy okazji dowiedzieć się czy dziecko nie ma trisomii odpowiedzialnych za zespoły wad wrodzonych, np. zespół Downa. Zarówno jedno, jak i drugie badanie wymaga pobrania próbek materiału z najbliższego otoczenia płodu – niewielkiej ilości wód płodowych lub fragmentu kosmówki. Badanie wykonuje doświadczony lekarz , który kontroluje jego przebieg przy pomocy ultrasonografu.

Przeczytaj również: Jak krok po kroku ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

Test DNA z krwi matki – prosta i szybka metoda na ustalenie ojcostwa w ciąży?

Taki test polega na analizie krwi pobranej od matki oraz wymazu z policzka pozyskanego od mężczyzny – przypuszczalnego ojca. Nasuwa się jednak pytanie: a co z próbkami DNA dziecka?

Otóż pozyskiwane są one bezpośrednio z krwi matki. To właśnie w niej znajdują się materiał genetyczny przyszłego potomka. Ten typ DNA określa się jako cffDNA, czyli wolne pozakomórkowe DNA płodu. W początkowej fazie jest go co prawda niezbyt dużo, zwiększa jednak swoje stężenie z każdym kolejnym dniem. Aby badanie było skuteczne wystarczy skończony 8 tydzień ciąży. Pobranie próbki do testu wygląda jak zwykła morfologia, a przychodząc na nie, nie trzeba być na czczo. Pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza, a mianowicie: jaka jest skuteczność tej metody? Okazuje się, że identyczna jak w przypadku testu na ojcostwo po porodzie.

pewny test na ojcostwo w ciąży

REKLAMA

Polecamy: Uznać lub ustalić ojcostwo możesz jeszcze przed urodzeniem dziecka!

Tym co różni test DNA na ojcostwo w ciąży od testu prowadzonego metodą tradycyjną jest na pewno jego cena. Niemniej jednak nie ma innej metody, która pozwalałaby ustalić biologiczne ojcostwo tak wcześnie.

Co zatem wybrać?

Wybór badania powinien zależeć od potrzeb i możliwości przyszłych rodziców i być dobrze przemyślany. Niezależnie jednak od z jakiego rodzaju próbki test na ojcostwo w ciąży zostanie wykonany, jego wynik będzie zawsze pewny i jednoznaczny.


pakiet badań pewna mama


Zobacz też:

Aktualizacja 25 kwietnia 2018 r.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA
Przeczytaj poprzedni wpis:
Który test DNA na ojcostwo będzie dla Ciebie najlepszy
Test na ojcostwo… prostszy niż myślisz!

Ustalenie ojcostwa jest naprawdę bardzo proste. Badania pozwalające potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo można wykonać prywatnie w coraz większej ilości placówek....

Zamknij