Lekarz kliniki niepłodności... ojcem 49 dzieci! Podmiana przy in vitro
 

Lekarz kliniki niepłodności… ojcem 49 dzieci!

podmiana przy in vitro

Ostatnio bardzo głośno jest o sprawie Jana Karbaata – holenderskiego lekarza, który wykorzystywał własne nasienie do zapładniania pacjentek w klinice in vitro. Oczywiście bez ich zgody… Badania DNA wykazały ojcostwo względem 49 dzieci.

Podmiana przy in vitro – kluczowe okazały się testy DNA

Zmarły w 2017 roku Karbaat określał siebie mianem „pioniera na polu sztucznego zapłodnienia”. Mężczyzna od lat był oskarżany nie tylko o podmianę nasienia podczas in vitro, ale też wiele innych nieprawidłowości w klinice (która została zamknięta w 2009 roku).

Próbki do badań genetycznych zabezpieczono po jego śmierci. Niedawno sąd zezwolił na ujawnienie wyników badań – szokujących dla osób, które okazały się dziećmi lekarza, oraz dla ich rodzin.

In vitro – pomyłki, celowe podmiany…

Sprawa z Holandii nie jest jedyną taką historią. Co jakiś czas opinią publiczną wstrząsają doniesienia o celowych podmianach komórek rozrodczych lub pomyłkach wynikających z błędów w procedurach.

Jedna z nich miała nawet miejsce w Polsce – jakiś czas temu wyszło na jaw, że w jednej z klinik zapłodniono niewłaściwą komórkę jajową. Kobieta, która urodziła dziewczynkę i która przekazała swoją komórkę jajową, nie jest więc tak naprawdę jej biologiczną matką.

Poczytaj więcej o tej sytuacji: Pomyłka przy in vitro – kobieta urodziła nie swoje dziecko?!

Pewność co do ojcostwa – jedna z podstawowych potrzeb dziecka

Brak pewności co do własnej tożsamości może poważnie zaburzyć rozwój dziecka i niekorzystnie wpłynąć na całe jego życie, prowadząc nawet do problemów emocjonalnych – co do tego psychologowie są zgodni są. Test na ojcostwo to więc dla wielu rodzin nie tylko szansa na unormowanie prawnej sytuacji, ale przede wszystkim na odpowiednie zadbanie o dzieci.

Również w sprawie Kaarbata mamy do czynienia z dramatem wielu dzieci. Jeden z synów lekarza powiedział: „Po 11 latach poszukiwań mogę kontynuować życie. Cieszę się, że w końcu mam jasność” (źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/jan-karbaat-holenderski-lekarz-bezplodnosci-ojcem-49-dzieci/759gjd8)

To może Cię zainteresować: Świadomość pochodzenia – podstawowa potrzeba dziecka


źródła: https://www.rp.pl/Przestepczosc/190419685-Holandia-Lekarz-leczacy-nieplodnosc-byl-ojcem-49-dzieci.html || https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/jan-karbaat-holenderski-lekarz-bezplodnosci-ojcem-49-dzieci/759gjd8

zdjęcie: Ievgeniy Salov/pl.123rf.com

5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA