Testy na ojcostwo – czy wypity alkohol może wpłynąć na wynik?

test na ojcostwo a alkohol, test na ojcostwo po alkoholu, alkohol przed testem na ojcostwo

To pytanie bardzo często pada z ust osób zgłaszających się do laboratorium. Pacjenci zastanawiają się, czy spożyty przez nich alkohol mógłby zmienić wynik badania. Na szczęście mogą być spokojni. Testy na ojcostwo opierają się na analizie DNA, a ono jest zupełnie niewrażliwe na tego typu czynniki.

Dotyczy to również innych używek, takich jak papierosy czy marihuana.

Testy na ojcostwo – DNA, które się w nich bada jest niezmienne

Od narodzin aż do końca życia. Dziedziczysz je w połowie po matce, a w połowie po ojcu. Rodzice przekazują Ci pewien stały zestaw genów, którego nie jest w stanie zmodyfikować żaden zewnętrzny czynnik. Materiał genetyczny nie zmienia się z wiekiem, dlatego test na ojcostwo możesz przeprowadzić w dowolnym momencie życia. Twojego DNA nie zmieni również dieta, przebyte choroby, stosowane leki i używki, po które sięgasz. DNA jest też identyczne, bez względu na miejsce, z którego zostałoby wyizolowane. Pozwala to wykonywać pewne testy na ojcostwo z praktycznie dowolnej próbki: włosów z cebulkami, zużytej chusteczki higienicznej, woskowiny usznej na patyczku, szczoteczki do zębów, wymazu z wewnętrznej strony policzka, a nawet puszki po napoju gazowanym. Dla laboratorium nie ma znaczenia, z której z tych próbek wykonuje testy na ojcostwo. Wynik i tak będzie jednoznacznie je potwierdzał lub wykluczał.

Testy na ojcostwo – kilka prostych zaleceń przed pobraniem próbek

Testy na ojcostwo należą do badań naprawdę bardzo komfortowych, nie wymagają od Ciebie jakiś szczególnych przygotowań. Nie trzeba być nawet na czczo, tak jak to bywa w przypadku niektórych badań krwi, choćby zwykłej morfologii. Jeśli  próbką do badania ma być wymaz z policzka, to pamiętaj jedynie o tym, aby na 1 godzinę przed pobraniem nie palić papierosów. Wraz z dzieckiem nie spożywajcie w tym czasie już też żadnych posiłków i nie pijcie napojów (z alkoholem włącznie). Na 1 godzinę przed pobraniem możecie pić jedynie czystą wodę. Jeśli dziecko jest małe i wymaga częstszego karmienia, odstęp między posiłkiem a pobraniem może wynosić 1 godzinę.  Skąd takie zalecenie?

Gdyby pobranie wymazu odbyło się np. bezpośrednio po posiłku, to na wymazówce mogłyby się znajdować resztki jedzenia, które utrudniłyby przeprowadzenie analizy. 1 godzinny odstęp od jedzenia, picia, palenia i żucia gumy pozwala wyeliminować takie ryzyko, dzięki czemu testy na ojcostwo mogą przebiegać szybko i sprawnie.


Zobacz też:

 

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA