Testy na ojcostwo są wykorzystywane zarówno w sądzie (m.in. w sprawach o alimenty czy ustalenie ojcostwa), jak i dla własnej wiedzy (by zyskać spokój na zawsze). Nic dziwnego – rezultat takiego badania jest zawsze pewny, a więc jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo między badanymi osobami. Jak to możliwe?
1. Każdy ma unikatowy profil genetyczny
Test na ojcostwo polega na pobraniu materiału genetycznego, ustaleniu profili DNA wszystkich badanych oraz późniejszym ich porównaniu. Taki profil nazywany jest „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ jest wyróżnikiem danej osoby. Każdy człowiek (za wyjątkiem bliźniąt jednojajowych) ma więc swój unikalny profil – odziedziczony po rodzicach. To oznacza, że połowa materiału genetycznego dziecka musi być taka sama, jak połowa materiału genetycznego ojca.
2. Testy na ojcostwo – analizowane fragmenty DNA są niezmienne
Miejsca na DNA – tzw. markery genetyczne – są dziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce. To właśnie te markery porównuje się ze sobą, wykluczając lub potwierdzając ojcostwo. Ich ustalenie następuje już w momencie poczęcia. Co ważne, fragmenty te później nigdy się nie zmieniają.
To dlatego testy na ojcostwo gwarantują pewny wynik zarówno w ciąży, jak i po narodzinach. Ważne jednak, by badanie było wykonywane na podstawie 24 takich markerów. Tylko wtedy można uzyskać całkowitą pewność – nawet wtedy, gdy w teście nie może wziąć udziału matka. Obecnie na rynku najszerszym zakresem jest badanie 34 markerów DNA.
Zobacz też: Test ojcostwa – 5 najważniejszych zalet
3. DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce organizmu
Pewne testy na ojcostwo można więc wykonać niezależnie od rodzaju pobranej próbki. Tak samo jednoznaczny wynik można uzyskać na podstawie wymazu z policzka, krwi czy próbek nietypowych. Jakich? Chodzi między innymi o używaną maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, gumę do żucia, niedopałek papierosa, chusteczkę ze śladami wydzieliny z nosa, puszkę po napoju, sztućce czy podpaskę.
To pozwala również na realizację testu na ojcostwo nawet po śmierci osoby badanej – oczywiście wówczas, gdy rodzina dysponuje przedmiotami, które do niej należały.
To może Cię zainteresować: Gdzie kupić test na ojcostwo?
Brak komentarzy, bądź pierwszy!