Chcesz zrobić testy DNA na ojcostwo i zastanawiasz się, jakie próbki wykorzystać? Wymaz z policzka, krew, włosy z cebulkami, a może zużyta szczoteczka do zębów… Potencjalnych źródeł ludzkiego DNA jest naprawdę bardzo dużo. Każde z nich może zostać wykorzystane do testu DNA na ojcostwo. Ale czy któryś jest lepszy? Czy rodzaj analizowanego materiału ma wpływ na pewność wyniku?
Testy DNA na ojcostwo – wymaz z policzka
Wymaz z policzka jest materiałem trwałym, stosunkowo łatwym do pozyskania (pacjent może przygotować go samodzielnie przy pomocy zestawu) i przetransportowania, a do tego posiada zwykle sporą ilość materiału genetycznego. To właśnie jego wykorzystuje się najczęściej zamiast pobranej krwi, robiąc testy DNA na ojcostwo.
W wielu laboratoriach genetycznych wymaz z wewnętrznej strony policzka – czyli ze środka jamy ustnej – traktowany jest jako podstawowe źródło DNA.
Warto jednak pamiętać, że doświadczone laboratorium nie rozdziela próbek na lepsze i gorsze i nie boi się materiałów innych niż wymazy. Jeśli laboratorium bada tylko wymazy (również w teście prywatnym), prawdopodobnie ma małe doświadczenie w analizie próbek i lepiej poszukać innej placówki.
Test DNA na ojcostwo – gdy pobranie wymazu jest niemożliwe…
A co jeśli osoba, która musi wziąć udział w badaniu na ojcostwo, niespodziewanie zmarła lub wyjechała za granicę? To oczywiste, że pobranie od niej wymazu z błony śluzowej policzka automatycznie stanie się niemożliwe. Nadal można jednak wykonać test DNA na ojcostwo…
Wystarczy, że dysponujemy przedmiotami, które osoba ta pozostawiła po sobie przed śmiercią lub wyjazdem. Określeń na tego typu materiały jest kilka. Fachowcy nazywają je „mikrośladami”, „próbkami mikrośladowymi”. Testy na ojcostwo zrealizowane na ich podstawie są tak samo pewne jak te, w których za próbkę posłużyły wymazy.
To może Cię zainteresować: DNA z włosa i innych nietypowych próbek
Testy DNA na ojcostwo ze szklanki lub maszynki do golenia?
Źródłem materiału genetycznego do badania na ojcostwo może być praktycznie każda rzecz, z którą dana osoba miała kontakt. Niektórym może się to wydawać niewiarygodne, ale swoje DNA pozostawiamy ma szklankach, łyżkach, widelcach, kubkach, szczoteczce do zębów czy maszynce do golenia.
DNA znajduje się też w cebulkach naszych włosów, fragmencie naskórka, a nawet w wydzielinie z nosa i innych wydzielinach, woskowinie usznej czy gumie do żucia.
Z punktu widzenia genetyki nie ma tak naprawdę różnicy, czy testy DNA na ojcostwo zostaną przeprowadzone z użyciem wymazów czy mikrośladów. Gdy wykonujesz badanie DNA ojcostwo zostaje więc zawsze potwierdzone lub wykluczone.
Testy DNA na ojcostwo – jak pobiera się wymazy?
Wymazy pobiera się na sterylną wymazówkę – długą pałeczkę z bawełnianą nasadką na jednym z jej końców. Pacjentom decydującym się na testy DNA na ojcostwo, którym zależy na komforcie i pełnej dyskrecji, laboratoria wysyłają specjalne zestawy pozwalające pobrać taką próbkę samodzielnie w domu.
Wymazówkę wystarczy tylko wprowadzić do jamy ustnej i potrzeć o wewnętrzną stronę policzka (robi się to dwa razy – na lewym i prawym policzku). Później należy włożyć ją ponownie do opakowania, a następnie do koperty zwrotnej z wypisanym adresem laboratorium.
Test DNA na ojcostwo – jak pobiera się mikroślady?
Robisz test DNA na ojcostwo na podstawie mikrośladów? Próbki takie jak szczoteczka do zębów, włosy czy patyczek z woskowiną uszną zabezpiecza się równie prosto. Można je bowiem włożyć do czystej, papierowej koperty lub jałowego kubeczka na mocz. Jeśli taką próbką jest np. kubek, można go z kolei zabezpieczyć np. w tekturowym lub styropianowym pudełku.
W związku z tym, że próbki DNA nie powinny być wystawiane na działanie czynników zewnętrznych – promieniowania UV, wilgoci, czy wysokiej temperatury – aż do wysyłki należy je przechowywać w suchym, zaciemnionym miejscu. Mokre próbki należy też przed ich wysłaniem pozostawić do wyschnięcia.
To może Cię zainteresować: Jak wybrać laboratorium genetyczne? [DARMOWY PORADNIK]
DNA ojcostwo – jaką próbkę wybrać?
Gdy robisz badanie DNA ojcostwo zostaje potwierdzone lub wykluczone – bez względu na to, jaką próbkę wykorzystasz. Wymazy, włosy z cebulkami, inhalator, paski z glukometru czy nawet nagryzione ciastko… Test DNA na ojcostwo wykonasz na podstawie właściwie każdej próbki.
Wszystko zależeć będzie od indywidualnej sytuacji i możliwości. Niezależnie od rodzaju analizowanej próbki wynik testu na ojcostwo będzie tak samo wiarygodny, ponieważ analizowane fragmenty DNA są identyczne w każdej komórce i nigdy się nie zmieniają.
Zobacz też:
Aktualizacja: 11 października 2018 r.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!