Test ojcostwa – na czym polega, jakie są rodzaje i o czym mówi wynik?

na czym polega test ojcostwa

Test ojcostwa to badanie genetyczne, które ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Można wykonać je jeszcze w ciąży (prywatnie) bądź po narodzinach dziecka (prywatnie lub do celów sądowych). Wynik zawsze jest pewny – niezależnie od rodzaju i sposobu pobierania próbek materiału DNA.

Test ojcostwa – na czym polega?

Najpierw konieczne jest pobranie próbek materiału genetycznego od osób badanych. Mogę to być dowolne próbki DNA: wymazy z policzka, krew oraz mikroślady (np. używana maszynka do golenia, używany smoczek czy włosy z cebulkami).

Z otrzymanych próbek specjalista izoluje DNA i ustala profil genetyczny, zwany „genetycznym odciskiem palca”. Taki profil jest unikalny dla każdego człowieka oraz dziedziczony po rodzicach. Ostatni etap testu to porównanie profili uczestników, co umożliwia pewne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa.

Testy ojcostwa – rodzaje

Test ojcostwa może zostać wykonany zarówno w ciąży (już po 10. tygodniu), jak i po narodzinach dziecka. Kiedy dziecko się urodzi, badanie zleca się do celów prywatnych albo sądowych. Test na ojcostwo do celów prywatnych może być zrealizowany całkowicie anonimowo i z wykorzystaniem dowolnych próbek DNA pobranych w domu. W takim teście nie musi brać udziału matka.

Test ojcostwa do celów sądowych wymaga natomiast formalnej procedury, pobrania próbek w placówce w obecności świadków i dołączenia ekspertyzy do wyniku. Próbki dziecka do testu ojcostwa w ciąży również pobiera się na miejscu w placówce – są izolowane z krwi matki lub płynu owodniowego i porównane z materiałem matki i mężczyzny.

Test ojcostwa – o czym mówi wynik?

Rezultat testów ojcostwa wskazuje, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Takie wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa jest całkowicie jednoznaczne, a co więcej – test wystarczy wykonać tylko raz w życiu. Dzięki temu można zyskać spokój i pewność.

Zobacz też: Wynik testu ojcostwa – jak wygląda i o czym informuje?

Analizowane w badaniu fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają i są ustalone już w życiu płodowym. Z tego powodu wynik jest pewny niezależnie od tego, kiedy wykonuje się test. Warto zdawać sobie sprawę, że na pewność wyniku nie wpływa też rodzaj próbek – DNA wszędzie jest bowiem takie samo.


Zobacz też: 

4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA