Test na ojcostwo – wystarczy wymaz z policzka
 

Test na ojcostwo – wystarczy wymaz z policzka

Ustalenie ojcostwa jest naprawdę bardzo proste. Testy pozwalające potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo można wykonać prywatnie w coraz większej ilości placówek. Ich przeprowadzenie jest możliwe jeszcze w czasie trwania ciąży lub już po urodzeniu dziecka. W tym drugim przypadku wystarczy udział tylko dwóch osób – dziecka i potencjalnego ojca.

Wynik testu na ojcostwo może pomóc scalić rodzinę i odzyskać zaufanie. Dzięki niemu wszelkie wątpliwości zostają rozwiane. Rodzice otrzymują pewną odpowiedź, której mogą potrzebować do podjęcia ważnych życiowych decyzji (np. o związku). Jak jednak wyglądają testy na ojcostwo, na czym dokładnie polegają, jak je zlecić i na co zwrócić szczególną uwagę? To pytania, które zadaje sobie wielu rodziców.

Test na ojcostwo – wystarczy wymaz z policzka

Aby jednoznacznie ustalić ojcostwo, wystarczy dostarczyć do laboratorium odpowiedni materiał – próbkę zawierającą DNA dziecka i ojca. Najczęściej jest to po prostu wymaz z wewnętrznej strony policzka, ale testy można też wykonać na tzw. próbkach niestandardowych. Może nią być np. szczoteczka do zębów albo zużyta chusteczka.

Test na ojcostwo już od skończonego 10 tygodnia ciąży

Testy na ustalenie ojcostwa można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. W celu jego wykonania pobiera się próbkę krwi matki, w której znajduje się DNA dziecka. Następnie DNA to porównuje się z DNA ojca, które pochodzi z wymazu z wewnętrznej strony policzka). Od 13-15 tygodnia można natomiast wykonać testy na podstawie fragmentu kosmówki, czyli zewnętrznej błony płodowej, która otacza dziecko lub płynu owodniowego. Materiał ten pobiera lekarz podczas badania USG. Od rodziców wówczas możemy pobrać dowolną próbkę, nie tylko wymaz policzkowy, ale i niedopałek papierosa, chusteczkę z katarem, maszynkę do golenia i wiele innych.

Test na ojcostwo – na co zwrócić uwagę?

Wyniki badań genetycznych zawsze są równie wiarygodne – bez względu na to, z jakiej próbki są wykonywane i czy odbywają się przed lub po narodzeniu dziecka. Warto jednak zwrócić uwagę, czy laboratorium proponuje przeprowadzenie testów na podstawie 34 markerów. Takie badanie jest bardziej dokładne niż testy z 16 markerów i zmniejsza ryzyko konieczności dodatkowego porównywania wyników z DNA matki. Ma to znaczenia szczególnie w przypadkach, gdy badane są tylko dwie osoby.

Test na ojcostwo dostępny dla każdego

Do przeprowadzenia badań genetycznych na ojcostwo nie jest potrzebne żadne specjalne skierowanie. Coraz częściej wykonuje się je prywatnie dla własnej wiedzy. Także ceny badań na ojcostwo stają się coraz bardziej przystępne – można je wykonać już w granicach 1000 zł. Wyniki są natomiast w pełni wiarygodne i mogą (nawet uzyskane prywatnie) stać się dowodem np. w postępowaniu sądowym o ustalenie ojcostwa.

 

Zobacz też:

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA