Test na macierzyństwo - badanie genetyczne dla kobiet
 

Test na macierzyństwo – badanie genetyczne dla kobiet

Test na macierzyństwo jest dedykowany dla kobiet, które chcą potwierdzić lub wykluczyć swoje rodzicielstwo. Jest odpowiednikiem testu na ojcostwo, również procedura badania jest identyczna. Wbrew pozorom zdarzają się sytuacje, w których to kobieta nie może być pewna swojego pokrewieństwa z dzieckiem – wówczas warto wykonać właśnie test na macierzyństwo – bezboleśnie i komfortowo.

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?
Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?
Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?
Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?

Test na macierzyństwo można wykonać w sytuacjach, w których rodzicielstwo kobiety nie jest pewne. Badanie pozwala na sprawdzenie, czy nie doszło do przypadkowej zamiany noworodka w szpitalu, czy kobieta wykonująca in vitro miała wszczepiony własny embrion, a także w przypadku konieczności sprawdzenia pokrewieństwa z dzieckiem rozdzielonym wiele lat wcześniej.

Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?

Test na ojcostwo i test na macierzyństwo to identyczne badania DNA – cała różnica polega na tym, kto jest poddawany badaniu. Testy wykonuje się przy zachowaniu takich samych procedur – wynik jest tak samo pewny bez względu na to, czy badanie wykonuje matka czy domniemany ojciec. Należy podkreślić, że testy na macierzyństwo wykonuje się znacznie rzadziej niż testy DNA na ojcostwo.

Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?

Badanie na macierzyństwo przeprowadzane jest na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka pochodzącego od matki oraz od dziecka. Można również zdecydować się na badanie do którego zostanie pobrana próbka krwi żylnej. Analiza może zostać przeprowadzona także na podstawie badania mikrośladów.

Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo?

Zarówno wynik testu na ojcostwo, jak i testu na macierzyństwo jest dostępny w tym samym czasie. Maksymalny czas oczekiwania na wynik badania to 10 dni roboczych, do których nie zalicza się weekendów czy świąt. Maksymalny czas oczekiwania na wynik to 2 tygodnie kalendarzowe od chwili pobrania próbki lub jej dostarczenia do wybranego laboratorium. Najszybszą drogą na sprawdzenie wyników jest dostęp online do systemu.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA