Test na macierzyństwo - dlaczego się go wykonuje?
 

Test na macierzyństwo – dlaczego się go wykonuje?

test na macierzyństwo

Powszechnie wykorzystywane testy na ojcostwo służyć mogą również do potwierdzenia lub wykluczenia macierzyństwa. Analiza DNA może ze 100% prawdopodobieństwem wykluczyć pokrewieństwo dziecka z daną kobietą. Przeczytaj, jak łatwo możesz wykonać test na macierzyństwo!

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Kiedy warto wykonać test na macierzyństwo?

▶ Jak wykonać test na macierzyństwo?

▶ Sądowy test na ojcostwo a test na macierzyństwo

Kiedy warto wykonać test na macierzyństwo?

W laboratoriach DNA 🏥 zdecydowanie częściej wykonuje się badania pod kątem spornego ojcostwa. Co w przypadku spornego macierzyństwa, bo i takie przypadki również się zdarzają. Test na macierzyństwo można wykonać na własne życzenie albo bezpłatnie 🤯 – w ramach badania na ojcostwo! Wtedy laboratorium wyda wynik, sprawdzający czy domniemany ojciec faktycznie jest spokrewniony z dzieckiem 👦 oraz czy matka jest biologiczną matką badanego dziecka. Kiedy najlepiej zrobić takie badanie?

Test na macierzyństwo wykonywany jest w następujących sytuacjach:

✳   Gdy po latach adoptowane dziecko spotka swoją biologiczną matkę 👩‍🦰

✳   Gdy w szpitalu dojdzie do przypadkowej zamiany noworodków

✳   Po zapłodnieniu in vitro 🧫 w celu zyskania pewności, że kobiecie wszczepiona została właściwa komórka jajowa

✳   Gdy badanie na ojcostwo wykonywane jest z zachowaniem procedur sądowych 👨‍⚖

Jak wykonać test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo to badanie, które odbywa się na tej samej zasadzie, co badanie na ojcostwo. Do analizy potrzebne są dwie próbki DNA 🧬 – jedna od dziecka i druga od matki. Może być to wymaz pobrany z policzka lub próbka dyskretna, taka jak szczoteczka do zębów 🪥, zużyta maszynka do golenia 🪒 czy włos wyrwany z cebulką.

Jeśli chcemy wykonać test na macierzyństwo, to mamy kilka możliwości! Możemy umówić się na pobranie próbek w jednej z przychodni. Można także zamówić zestaw pobraniowy do domu 🏡 i samodzielnie pobrać materiały do badania, a następnie odesłać je bezpłatnym kurierem.

Oddane do badania próbki zostaną poddane analizie w laboratorium. Pacjenci wynik otrzymają nawet w ciągu 3 dni roboczych ⏳. Odebrać możemy go w placówce lub drogą pocztową, e-mailową czy telefoniczną 📲.

Sądowy test na ojcostwo a test na macierzyństwo

W przypadku badań na ojcostwo z zachowaniem procedur sądowych – czy to na zlecenie prywatne, czy ze skierowaniem z sądu – reguła jest zawsze ta sama. Każdorazowo wymagany w badaniu jest udział 3 osób 👨‍👩‍👧 – domniemanego ojca, dziecka oraz matki. Matka jest dodatkowa badana ze względu na obowiązek przeprowadzenia testu macierzyństwa. Dzieje się tak, aby wykluczyć hipotetyczną sytuację, w której dziecko po porodzie mogło zostać podmienione w szpitalu.

Tego również dowiesz się z artykułu: Pomyłka przy in vitro – kobieta urodziła nie swoje dziecko?!

Oceń

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA