Rodzicielstwo to szczególny czas dla każdego dorosłego. Jednak czasami pewne sytuacje potrafią zburzyć szczęście, zamieniając je na szereg pytań, gdzie nie każdy potrafi znaleźć odpowiedź. Takim przykładem może być moment, kiedy dany rodzic ma podejrzenia, że dziecko nie jest jego. Oczywiście najczęściej taki problem pojawia się u mężczyzn, bo przecież kobieta nosi malucha pod sercem, więc jest z nim związana od samego początku. W przypadku wątpliwości domniemanego taty warto wykonać testy na ojcostwo, tak aby wszystko stało się jasne. Czasami jednak są momenty, w których, ktoś nie zgadza się, aby takie ojcostwo zostało uznane.
Czy USC może odmówić uznania ojcostwa?
Czy matka może nie zgodzić się na uznanie ojcostwa?
Czy ojciec może nie zgodzić się na uznanie ojcostwa?
Czy można uznać ojcostwo, gdy dziecko nie żyje?
Czy USC może odmówić uznania ojcostwa?
Urząd Stanu Cywilnego to miejsce, w którym rejestrujemy dziecko jako obywatela i zapisujemy je, żeby istniało we wszelkiego rodzaju instytucjach. Jednak czasami może zdarzyć się tak, że kierownik (bo to on jest odpowiedzialny za taki wpis) nie zgodzi się wpisać potencjalnego ojca do dokumentów. Dlaczego? Jeśli istnieją widoczne przesłanki do tego, że dany mężczyzna może nie być ojcem dziecka, to pracownik urzędu może odmówić mu zaistnienia w tych dokumentach. Kierownik urzędu musi pisemnie wytłumaczyć, dlaczego odmówił uznania ojcostwa i poprzeć to odpowiednimi argumentami.
Czy matka może nie zgodzić się na uznanie ojcostwa?
Taka sytuacja jak najbardziej może mieć miejsce. Najczęściej jest to spotykane, gdy matka współżyła z niejednym partnerem i teraz nie jest pewna, kto jest ojcem. W takim wypadku domniemany tata powinien złożyć sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa. Następnie matka będzie zmuszona wykonać testy DNA, które potwierdzą lub zaprzeczą czy dany mężczyzna jest tatą.
Czy ojciec może nie zgodzić się na uznanie ojcostwa?
Tak. Jeśli istnieją realne podejrzenia co do tego, czy dany pan jest ojcem, to może nie zgodzić się na to, aby wpisać go jako ojca. Jeśli jednak matka jest, przekonana o tym, z kim ma dane dziecko, to musi podobnie jak w przypadku wyżej zgłosić sprawę do sądu. Wtedy sąd zleca badania genetyczne, dzięki którym łatwo można rozwiać wszelkie wątpliwości.
Czy można uznać ojcostwo, gdy dziecko nie żyje?
Tutaj historia jest dość smutna, bo jednak śmierć poniosło dziecko. Jednak ustalenie ojcostwa w takim wypadku również jest możliwe, chociaż czas jest ograniczony. Potencjalny ojciec ma tylko pół roku na to, aby sprawdzić, czy był spokrewniony ze zmarłym. Motywy ojca nie mają w takim wypadku znaczenia. Nie będzie ważne czy chce tylko dowiedzieć się prawdy, a może uzyskać korzyści majątkowe po śmierci potomka. Takie sytuacje nie zdarzają się często, jednak pojawiają się.