Jak wykonać badanie na ojcostwo?
 

Jak wykonać badanie na ojcostwo?

Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej, Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny, Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo, Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka

Badanie na ojcostwo daje jednoznaczną odpowiedź odnośnie tego, czy domniemany ojciec jest biologicznie spokrewniony z dzieckiem. Analiza badania DNA jest wykorzystywana zarówno do celów prywatnych, jak i sądowych. Może być dowodem w sprawie o alimenty, spadek czy ustalenie opieki nad dzieckiem.

Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej?
Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny?
Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo?
Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka?

Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej?

Badanie na ojcostwo można przeprowadzić nawet w przypadku osoby zmarłej. Wystarczy posiadać próbkę zawierającą materiał genetyczny zmarłego – są to tzw. mikroślady. Należą do nich włosy z cebulkami, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, zużyty pasek do glukometru i inne przedmioty codziennego użytku, z których można wyodrębnić DNA. Są to doskonałe próbki do testu na ojcostwo.

Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny?

Wszystkie laboratoria rekomendują wykonanie analizy 24 markerów, by badanie DNA na ojcostwo uznać za wiarygodne. Niektóre laboratoria nadal stosują badanie 16 markerów, oferując niższą cenę za usługę, jednak taka analiza może okazać się mniej wiarygodna. Przy badaniu 24 markerów, potwierdzenie ojcostwa zyskuje wiarygodność 99,9%, natomiast zaprzeczenie ojcostwa jest pewne w 100%.

Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo należy wykonywać w renomowanym laboratorium specjalizującym się w wykonywaniu analiz genetycznych. Najlepiej, jeśli posiada ono grono zadowolonych klientów, którzy pozostawili po sobie rzetelne opinie. Laboratoria rekomendowane przez większą ilość osób można uznać za pewne. Z dozą ostrożności należy podchodzić do miejsc oferujących bardzo tanie badania genetyczne.

Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka?

W badaniu ojcostwa nie musi brać udziału matka, chociaż powinna wyrazić zgodę na to, by w badaniu uczestniczyło niepełnoletnie dziecko. Do wykonania analizy wystarczy materiał genetyczny domniemanego ojca oraz dziecka. DNA matki może zostać uwzględnione w badaniu ojcostwa, jeśli otrzymany wynik byłby niejednoznaczny. Taki wynik można otrzymać, jeśli do analizy wykorzysta się 16, a nie 24 markery genetyczne.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA