Jak wygląda test na ustalenie ojcostwa?
 

Jak wygląda test na ustalenie ojcostwa?

Test na ojcostwo to badanie DNA dające możliwość określenia czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. W badaniu porównuje się profil genetyczny dziecka z profilem domniemanego ojca. W tym celu wystarczy pobrać próbki ich materiałów genetycznych.

Czy test na rodzicielstwo jest dyskretny?
Ile kosztuje test na ojcostwo?
Czy test na rodzicielstwo jest pewny?
Kiedy można zrobić test na rodzicielstwo?

Czy test na rodzicielstwo jest dyskretny?

Test na ojcostwo przeprowadzany jest w pełnej dyskrecji. Placówki, które go wykonują zobowiązane są do przechowywania informacji o klientach w taki sposób aby żadne dane nie znalazły się w niepowołanych rękach. Ponadto personel w takich miejscach działa według specjalnych wytycznych, dzięki czemu w przychodni panuje nastrój godny zaufania. Badania można zlecić anonimowo a zestaw do samodzielnego pobrania wymazów dostarczany jest w dyskretnej formie.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Nie ma jednej ceny testu na ojcostwo. Cena zależy od tego jakie laboratorium wybierzemy oraz czy badanie wykonywane jest prywatnie. Z reguły mieści się w granicach od 500 zł do 2000 zł. W niektórych placówkach istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty. Jednym z najdroższych rozwiązań jest test na ojcostwo wykonywany jeszcze w trakcie trwania ciąży. Badanie takie kosztuje nawet 7000 zł i polega odizolowaniu DNA dziecka z próbki krwi matki.

Czy test na rodzicielstwo jest pewny?

Testy DNA wykonywane w certyfikowanych laboratoriach dają gwarancję wiarygodnego wyniku. Jest to bowiem najbardziej czuła metoda. W wielu placówkach podczas stwierdzenia niezgodności profili lub gdy pobrany materiał okaże się nieprawidłowy istnieje możliwość ponownego pobrania próbki lub jej analizy.

Kiedy można zrobić test na rodzicielstwo?

Test DNA na ojcostwo można wykonać zawsze kiedy tylko mamy wątpliwości co do tego kto jest biologicznym ojcem dziecka. Można to zrobić już od drugiej doby od narodzenia. Istnieje jednak sposób na szybsze ustalenie ojcostwa. Jest to możliwe jeszcze przed narodzeniem dziecka. Materiał genetyczny jest wtedy pobierany podczas badań prenatalnych, najwcześniej między 13 a 16 tygodniem ciąży. Metoda ta jednak nie jest powszechnie stosowana, ponieważ niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA