Jak wygląda badanie na ojcostwo?
 

Jak wygląda badanie na ojcostwo?

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta, Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po badania na ojcostwo, Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży, Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne

Badanie na ojcostwo to skomplikowana analiza genetyczna, która jest jedną z podstawowych ofert laboratoriów genetycznych w całej Polsce. Duża dostępność badania powoduje stosunkowo niską cenę testów na ojcostwo, dlatego też nie brakuje chętnych do wykonywania analizy. Dzięki temu można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo – jest to ważne szczególnie przy sprawach o wyznaczenie alimentów lub ustalenie opieki nad dzieckiem.

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po badania na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży?
Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne?

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?

Jest kilka typów badań na ojcostwo. Standardowo pobiera się próbki w domu, przy pomocy specjalnego zestawu pobraniowego otrzymywanego od laboratorium. Można go również kupić w aptece. Do badania ojcostwa pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka – jedna próbka pochodzi od dziecka, druga od domniemanego ojca. Następnie kurierem odsyła się do do laboratorium. Można również wykonywać badanie poprzez pobranie krwi żylnej bezpośrednio w laboratorium lub w uzasadnionych przypadkach na podstawie tzw. mikrośladów – np. kawałka paznokcia czy włosa.

Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po badania na ojcostwo?

Po badanie na ojcostwo sięga zróżnicowane grono osób. Zwykle są to ojcowie dziecka, którzy mają wątpliwości co do tego, czy wychowują własne dziecko. Matki wykonują badania DNA na ojcostwo, kiedy posiadały więcej niż jednego partnera w krótkim czasie. Zarówno matki, jak i ojcowie sięgają po badanie również w celu ustalenia pokrewieństwa w sprawach o alimenty. Zdarza się także, że po badania genetyczne sięgają dziadkowie dziecka lub inni członkowie bliskiej rodziny. Dla laboratorium nie ma znaczenia, kto jest zleceniodawcą badania.

Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży?

Technika medyczna jest na tyle zaawansowana, że pozwala na wykonywanie badań na ojcostwo jeszcze podczas trwania ciąży. Wykonanie takiego badania na ojcostwo jest możliwe już od 8 tygodnia ciąży. Polega na pobraniu próbki śliny od domniemanego ojca oraz próbki krwi i płynu owodniowego od matki. Druga metoda to analiza płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców. Metody te wymagają zaawansowanych metod analiz, dlatego też są drogie – cena badania na ojcostwo to minimum 6 tysięcy złotych.

Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne?

Zaleca się badanie 24 markerów genetycznych, by uznać analizę ze wiarygodną. Wówczas wynik sięga 99,9%. W przypadku analizy mniejszej ilości markerów, istnieje ryzyko uzyskania niejednoznacznego wyniku testu na ojcostwo – wówczas konieczne jest włączenie do testu DNA na ojcostwo próbek pochodzących od matki dziecka. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu wykonywania analizy.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA