Testy na ojcostwo, przeprowadzane na podstawie badań DNA, to nie tylko procedura medyczna, ale przede wszystkim ogromny koszt emocjonalny osób, biorących w niej udział. Badania na ojcostwo wzbudzają jednocześnie wiele wątpliwości i pytań. Oto niektóre z nich.
Czy testy na ojcostwo można zrobić ze szczoteczki do zębów?
Czy w testach na ojcostwo zdarzają się pomyłki?
Czego trzeba przypilnować, żeby testy na ojcostwo były pewne?
Czy testy na ojcostwo mogą wyjść inaczej przed i po narodzeniu dziecka?
Czy testy na ojcostwo można zrobić ze szczoteczki do zębów?
Wielu pacjentów zastanawia się jaka próbka okaże się najbardziej miarodajna. Nie zawsze możliwe jest wykonanie wymazu z policzka, konieczne jest zastosowanie dyskretnych próbek. Specjaliści przekonują, że badania na ojcostwo można wykonać na podstawie niemal każdej próbki, również DNA znajdującego się na szczoteczce do zębów. Każda z nich jest tak samo skuteczna i zapewnia dobry wynik. Dowiedz się więcej: Test na ojcostwo ze szczoteczki do zębów
Czy w testach na ojcostwo zdarzają się pomyłki?
Tak jak każde badanie medyczne, również test na ojcostwo, obarczony jest ryzykiem błędu. Na szczęście pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko, a laboratoria dokładają wszelkich starań, by całkowicie zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami.
Czego trzeba przypilnować, żeby testy na ojcostwo były pewne?
Podstawą skuteczności testu DNA na ojcostwo oraz rzetelnych wyników jest jakość przeprowadzanego testu DNA, sposób jego wykonania oraz przechowywanie zgromadzonego materiału. Badanie DNA na ojcostwo można wykonać samodzielnie w domu lub w laboratorium. W domowych warunkach należy przestrzegać sterylności wykonania badania DNA (zdezynfekowane ręce, brak kontaktu probówki z materiałem innych osób lub niesterylną powierzchnią). Po pobraniu wymazu należy przesłać próbkę do laboratorium w czasie nie dłuższym niż kilka dni.
Czy testy na ojcostwo mogą wyjść inaczej przed i po narodzeniu dziecka?
Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży, jak i po narodzinach dziecka daje taką samą pewność, co do wiarygodności wyniku w obu przypadkach. Metody pobierania próbek do analizy od nienarodzonego dziecka i niemowlęcia nie mają tutaj żadnego znaczenia i przynoszą takie same rezultaty, bliskie 100 % pewności. W związku z tym można zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i podjąć się badań na ojcostwo również w czasie ciąży, bez obaw o bezpieczeństwo maluszka.